Spanie na boku oczyszcza umysł

Spanie na boku może być najlepszym sposobem, by oczyścić umysł po intensywnym dniu. Co więcej, może zapobiegać powstawaniu groźnych chorób neurologicznych, w tym zespołu Alzheimera czy Parkinsona – przekonują naukowcy z USA.

Naukowcy użyli funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, by zbadać działanie układu glimfatycznego, który odpowiada m.in. za oczyszczanie mózgu z toksyn. Ich badania prowadzone na myszach pokazały, że najbardziej efektywną pozycją, która pozwala na oczyszczenie mózgu jest spanie na boku. Okazuje się, że taka pozycja jest też najczęstszą, w której śpią ludzie i wiele gatunków zwierząt. Nagromadzenie toksycznych substancji w mózgu może prowadzić do rozwoju wielu chorób neurologicznych, w tym zespołu Alzheimera, podkreślają autorzy badania.

Działanie układu glimfatycznego przypomina nieco układ limfatyczny, ale znajduje się w mózgu ssaków. Jego naczynia oplatają naczynia układu krwionośnego w mózgu, a funkcje limfy pełni w nim płyn mózgowo-rdzeniowy. Układ ten odpowiada za usuwanie toksyn, które tworzą się w procesie oddychania komórkowego oraz za dostarczanie mózgowi potrzebnych składników odżywczych i białek. Układ glimfatyczny jest najbardziej aktywny w czasie snu.

W nowych badaniach opublikowanych na łamach magazynu Journal of Neuroscience, naukowcy sprawdzili, w jakiej pozycji działanie układu jest najefektywniejsze. 

– Nasze badanie pokazało, że w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku – mówi prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine

Co ciekawe, okazuje się że ludzie i większość zwierząt same z siebie najczęściej przyjmują taką pozycję w czasie snu. Wygląda na to, że robimy to celowo, by jak najlepiej oczyścić umysł i wydalić toksyczne substancje, które gromadzą się w mózgu w ciągu dnia.

Czytaj więcej: