Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Ryzyko udaru może wzrosnąć aż siedmiokrotnie

Eksperci z Uniwersytetu Calgary przez blisko 10 lat monitorowali zdrowie 143 tys. osób. Odkryli, że ci, którzy spędzają ponad osiem godzin dziennie pracując lub grając na komputerze, są do siedmiu razy bardziej narażeni na udar mózgu. Ale zagrożeniem nie jest ekran ani treść tego, co na nim oglądamy.
Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Ryzyko udaru może wzrosnąć aż siedmiokrotnie

Naukowcy z Calgary monitorowali zdrowie i styl życia dużej grupy dorosłych Kanadyjczyków średnio przez 9,4 roku. W tym okresie wśród wszystkich badanych odnotowano 2965 udarów. Najwięcej w grupie osób spędzających ponad osiem godzin dziennie na oglądaniu telewizji, pracy przy komputerze lub czytaniu.

Czynnikami decydującymi o rosnącym ryzyku wystąpienia udaru okazały się siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

To kolejne badania ostrzegające przed konsekwencjami zbyt długiego siedzenia. Wcześniejsze wykazały m.in., że im więcej czasu spędzamy siedząc, tym większe jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy. W innym badaniu ustalono, że aż dziewięć na dziesięć udarów jest spowodowanych przez zbyt długie siedzenie – czynnik, który wydaje się stosunkowo łatwy do wyeliminowania.

Spędzamy ponad 10 godzin dziennie w pozycji siedzącej

Z wyliczeń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że dorośli spędzają średnio 10,5 godziny dziennie siedząc – czy to przy biurku w pracy, czy na kanapie przed telewizorem. Co więcej, liczby te rosną wraz z wiekiem, a najwięcej siedzą osoby w wieku 50–65 lat. Warto dodać, że do siedzących czynności zalicza się też leżenie – np. przed telewizorem albo w łóżku, kiedy przeglądamy Facebooka. Innymi słowy – wszystkie czynności, które nie wymagają aktywności, nie licząc snu.

– Ważne jest, abyśmy zrozumieli, że długi czas spędzany w pozycji siedzącej może prowadzić do udaru mózgu także u młodych osób. Udar może spowodować przedwczesną śmierć lub znacząco pogorszyć funkcjonowanie i jakość życia – przestrzega autor badania i neurolog Raed Joundi z Uniwersytetu Calgary.

W swoim badaniu dr Joundi podzielił badanych na cztery grupy – opierając się na tym, ile czasu dziennie poświęcali na aktywność fizyczną. W grupie najmniej aktywnej znalazły się osoby deklarujące, że ich codzienna rutyna ogranicza się do 10-minutowego spaceru.

Taki spacer to mniej niż połowa wysiłku, jaki dorosłym zaleca Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Wytyczne mówią o co najmniej 150 minutach aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo, co daje minimum 20 minut dziennie.

Za dużo siedzimy także w czasie wolnym

Na początku badania wszyscy uczestnicy byli ogólnie zdrowi – nie cierpieli na choroby serca, inne choroby przewlekłe czy nowotwory. Analiza danych medycznych obejmujących blisko 10 lat wykazała, że w grupie doszło do 2965 udarów, z czego 90% stanowiły udary niedokrwienne – występujące, gdy naczynia dostarczające krew do mózgu stają się niedrożne.

Następnie naukowcy porównali historię medyczną uczestników badania z kwestionariuszami dotyczącymi ich codziennej aktywności fizycznej. Pod uwagę brano jedynie czas wolny (poza pracą) spędzany na czynnościach w pozycji siedzącej lub leżącej. Autorzy przyznają, że to duże ograniczenie, bowiem w przypadku osób niepracujących, w tym starszych, uwzględnia się całkowity czas siedzenia w ciągu dnia, a w przypadku pracowników biurowych – jedynie czas siedzący poza pracą.

7 razy większe ryzyko udaru mózgu

Zestawienie danych wykazało, że dorośli w wieku 60 lat, którzy spędzali do 8 godzin w pozycji siedzącej, mieli 4,2 raza większe ryzyko udaru niż ci, którzy siedzieli tylko przez 4 godziny dziennie. Z kolei u osób, które spędzały ponad 8 godzin dziennie siedząc, ryzyko udaru było 7 razy większe niż w najbardziej aktywnej grupie.

Dr Joundi zauważa, że siedzący tryb życia jest stosunkowo łatwy do zmiany. Jednak w przypadku pracowników biurowych może wymagać pewnych regulacji.

– Zalecenia lekarzy i polityka zdrowotna powinny kłaść nacisk na zwiększoną aktywność fizyczną i skrócenie czasu siedzenia, szczególnie wśród młodych dorosłych. Zmiany w tym obszarze mogą zmniejszyć ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci – podkreśla autor.

Źródło: Stroke.