Sport powiększa mózg

Starość nie radość — zwykliśmy mówić, kiedy z wiekiem nasza pamięć staje się coraz słabsza, co powoduje, że czujemy się zdani na pomoc innych osób. Najnowsze badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodło jednak, że starsze osoby mogą wziąć los w swoje ręce, stymulując wzrost struktur mózgowych, dzięki czemu określone rodzaje pamięci ulegną znacznej poprawie.

Nie trzeba w tym celu zażywać żadnych tabletek czy preparatów na bazie Gingko biloba, wystarczy być aktywnym fizycznie, wykonując ćwiczenia aerobowe. Wielokrotne badania wykazały, że im większy jest element mózgu zwany hipokampem, tym lepiej u człowieka rozwinięta jest pamięć przestrzenna. Ten właśnie obszar mózgu odpowiedzialny jest bowiem za orientację w przestrzeni — usunięcie hipokampu u człowieka powoduje utratę możliwości zapamiętywania tego, co dzieje się w danej chwili. Człowiek traci więc pamięć krótkotrwałą, pozostają natomiast ślady pamięci długotrwałej. Badania dowiodły ponadto, że doświadczeni londyńscy taksówkarze posiadają hipokamp większy, niż u przeciętnego człowieka, a u studentów przygotowujących się w czasie sesji do egzaminów, ta część mózgu zwiększa swoją objętość.  

Wiadomo również, że procesy starzenia zmniejszają hipokamp, co pociąga za sobą znaczne pogorszenie funkcjonowania pamięci oraz zdolności poznawczych. Wprawdzie szybkość, z jaką procesy te zachodzą, jest różna u różnych ludzi, lecz są one nieodłącznym atrybutem starzenia się organizmu i nie da się ich uniknąć. Naukowcy z University of Illinois i University of Pittsburgh wykorzystali wyniki poprzednich doświadczeń na myszach, które wykazały, że rozmiary hipokampu u myszy można zwiększyć, zmuszając gryzonie do wykonywania różnych ćwiczeń. Badacze postanowili sprawdzić, czy taki sam efekt możliwy będzie u człowieka. W przeprowadzonym przez nich doświadczeniu wzięło udział 165 starszych osób (109 kobiet i 56 mężczyzn) w wieku od 59 do 81 lat.  

Za pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy przeprowadzili analizę objętościową hipokampu, a później przetestowali ochotników, oceniając ich zdolności umysłowe. Okazało się, że osoby starsze, prowadzące aktywny tryb życia (podejmujące częsty wysiłek aerobowy), o 40% lepiej orientują się w przestrzeni (a więc mają o 40% większy hipokamp), niż osoby mało aktywne fizycznie. Ich hipokamp zawierał więcej tkanek i lepiej funkcjonowała ich pamięć przestrzenna. Według autora badania, Arthura Kramera, udało się znaleźć dowód na to, że istnieje związek pomiędzy stylem życia a zmianami w zdolnościach umysłowych wywołanymi starzeniem się.  JSL

źródło: news.illinois.edu