Srebrny przedmiot sprzed setek lat zawiera napis. Poznaliśmy jego treść

Poszukiwania skarbów prowadzone w południowo-zachodniej Walii doprowadziły do odnalezienia pewnego wykonanego ze srebra naparstka. Naukowcy postanowili wyjaśnić, co zostało na nim napisane.
Srebrny przedmiot sprzed setek lat zawiera napis. Poznaliśmy jego treść

Szczęśliwym znalazcą tego obiektu był Robert Edwards, który wyjaśnia, że jego wyprawa była nieszczególnie udana. Aż do momentu, w którym w czasie przeczesywania terenu pod jednym z dębów wykrywacz metalu wskazał na obecność czegoś pod ziemią. I choć poszukiwacz pierwotnie uznał, że może mieć do czynienia z monetą, to jego przewidywania zostały szybko podważone.

Czytaj też: Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii 

Z naparstków korzysta się w czasie szycia. Można je porównać do miniaturowej zbroi nakładanej na palec i mającej na celu zabezpieczenie go przed ukłuciem igłą. Technologia ta towarzyszy ludzkości od dawna, przy czym najstarsze dowody potwierdzające jej stosowanie sięgają I wieku. Zostały one znalezione podczas wykopalisk prowadzonych w Pompejach.

Jeśli zaś chodzi o przedmiot znaleziony w Walii, to tamtejsi naukowcy opisują go jako wąski, ale i zaskakująco ciężki. Jest to dwuczęściowa konstrukcja, której górna część jest zaokrąglona i przymocowana do głównej. Wokół tej ostatniej rozchodzi się sześć poprzecznych pasków tworzących zygzakowaty wzór. Archeolodzy dostrzegli także pewien intrygujący napis.

Wykonany ze srebra naparstek pochodzi z okolic XVII wieku. Umieszczono na nim inskrypcję mającą miłosny charakter

Jego treść brzmi LYKE STIL AND LOVE EVER, co sugeruje, iż chodzi o jakieś miłosne wyznanie. Warto zauważyć, że to nie pierwsza inskrypcja znaleziona na naparstkach wywodzących się z XVII-wiecznej Anglii i Walii. Wcześniej odkrywano już tego typu artefakty, natomiast ich powszechność (włącznie z napisami) prowadzi do bardzo ciekawej konkluzji.

Czytaj też: Budynek o nietypowym kształcie i sześć wież. Archeolodzy z zaskakującym odkryciem

Według badaczy takie naparstki pokryte miłosnymi wyznaniami mogły być odpowiednikami współczesnych grawerowanych pierścionków. Nie można wykluczyć, że przed setkami lat takie nakładane na palce naparstki – zawierające romantyczne napisy – były traktowane jako bardzo osobiste czy wręcz intymne przedmioty wręczane w formie prezentów. Jak widać, nawet jeśli treść tego typu komunikatów niekoniecznie się zmieniła, to z pewnością współcześnie umieszcza się je w nieco innych miejscach.