Średniowieczna rękawica przetrwała w nienaruszonym stanie! Niebywałe znalezisko na terenie Europy

O wielkim szczęściu mogą mówić archeolodzy ze Szwajcarii. W jednym z tamtejszych kantonów odnaleziono pochodzącą z czasów średniowiecza rękawicę. I być może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że przetrwała do czasów współczesnych w praktycznie nienaruszonym stanie.
Średniowieczna rękawica przetrwała w nienaruszonym stanie! Niebywałe znalezisko na terenie Europy

Jej datowanie wskazuje na pochodzenie z XIV wieku, dlatego mówi się raczej o końcowej fazie tej niezwykle długiej epoki, w której doszło do wielkich zmian – zarówno na Starym Kontynencie, jak i poza jego granicami. Do odkrycia doszło w czasie wykopalisk prowadzonych niedaleko zamku Kyburg.

Czytaj też: Miecz starszy od Polski na dnie Wisły! Pochodzi sprzed chrztu Mieszka I

W czasach średniowiecza rozpościerała się wokół niego osada, a obecnie zamek ten jest jednym z kluczowych szwajcarskich zabytków. Nietrudno zrozumieć ekscytację badaczy płynącą z wydobycia rękawicy. Ma ona cztery palce i jest przeznaczona na prawą dłoń. Wciąż znajdują się na niej żelazne płytki ułożone w stosy, dzięki czemu przywodzą na myśl rybie łuski, które twórca połączył ze sobą bocznymi nitami. 

Archeolodzy uważają, że rękawica znaleziona w okolicach zamku Kyburg pochodzi z XIV wieku. Większość najstarszych tego typu artefaktów jest datowana najwcześniej na XV wiek, dlatego mowa o wyjątkowym odkryciu

Rękawica nie jest jedynym artefaktem wydobytym w czasie prac archeologicznych. Ich uczestnicy dotarli przede wszystkim do XIV-wiecznej piwnicy, która została zniszczona na skutek pożaru. Dawniej mógł się tam znajdować warsztat kowalski, o czym świadczą ślady kucia oraz liczne przedmioty powiązane z tą profesją. 

Chodzi między innymi o młotek, pęsety, szczypce, groty po kulach, noże czy klucze. Co ciekawe, poza noszoną na prawej dłoni rękawicą, archeolodzy dotarli także do fragmentów lewej rękawicy. Cała sprawa jest naprawdę wyjątkowa. Jak argumentują szwajcarscy naukowcy, znajdujące się już w muzeach najstarsze rękawice zazwyczaj pochodzą z XV wieku bądź późniejszych lat. Tego typu XIV-wieczne artefakty należą do rzadkości: dość powiedzieć, że do tej pory na terenie Szwajcarii wydobyto zaledwie pięć innych, datowanych na XIV wiek. 

Czytaj też: Ta dolina to miejsce ostatecznej bitwy dobra ze złem. Znaleziono w niej kamień poświęcony Jezusowi

Oczywiście sędziwy wiek to jedno, ale jest jeszcze kwestia stanu, w jakim zachowało się znalezisko z okolic zamku Kyburg. Jest on wręcz zachwycający, a zaplanowane ekspertyzy powinny dostarczyć istotnych informacji na temat twórcy rękawicy, jak i osoby, dla której była ona przeznaczona. Możliwe będzie też opisanie technik stosowanych przez średniowiecznych rzemieślników zajmujących się obróbką metali.