Sensacyjne znalezisko na północy Polski. To ewenement na europejską skalę

Niedaleko Kamienia Pomorskiego znaleziono rzadko spotykany średniowieczny obiekt. W całej Europie wydobyto do tej pory zaledwie piętnaście tego typu artefaktów, co nadaje odkryciu naprawdę wyjątkowy wymiar.
Sensacyjne znalezisko na północy Polski. To ewenement na europejską skalę

O co dokładnie chodzi? Jak przekazali przedstawiciele Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, mowa o szlufce. To element paska współcześnie wkładanego na przykład w spodnie, służący do utrzymywania go w wybranej pozycji. Szlufka znaleziona w województwie zachodniopomorskim ma za sobą fenomenalną historię. Wystarczy wspomnieć, że jak na razie na całym Starym Kontynencie znaleziono zaledwie 15 podobnych.

Czytaj też: Ta dynastia rządziła kiedyś Chinami. Archeolodzy znaleźli należące do niej grobowce

Aż 12 zidentyfikowali archeolodzy zza naszej zachodniej granicy, podczas gdy po jednej odkryto w Austrii i na Węgrzech. Polska dołączyła więc do bardzo wąskiego grona krajów mogących pochwalić się posiadaniem w swoich zbiorach podobnych artefaktów. Co ciekawe, zdaniem Grzegorza Kurki – będącego dyrektorem wspomnianego muzeum – szlufka z okolic Kamienia Pomorskiego wcale nie musiała służyć do noszenia spodni.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Jak ją więc wykorzystywano? Najbardziej prawdopodobny scenariusz sugeruje, iż za jej pomocą zawieszano klucze bądź sakiewki. Opisywana szlufka zachowała się w bardzo dobrym stanie i ma około 56 milimetrów wysokości. Jej twórca stworzył wizerunek postaciw pozycji stojącej, z rękoma opartymi na biodrach. Rzucające się w oczy nacięcią przywodzą z kolei na myśl charakterystyczny dla epoki średniowiecza strój.

Znalezisko z okolic Kamienia Pomorskiego ma postać średniowiecznej szlufki. Do tej pory znaleziono tylko kilkanaście takowych i to w większości w Niemczech

Otwory utworzone za sprawą rąk odstających od bioder mają średnicę wynoszącą 4 milimetry, a poniżej stroju znajduje się kolejny. Ma on pionową formę o 13-milimetrowej długości. Jeszcze niżej zlokalizowano następny, mający 4 milimetry średnicy. Jak podkreśla archeolog, o ile w przypadku niemieckich szlufek większość z nich wydobyto w czasie wykopalisk prowadzonych w Bawarii, tak ich polskie odpowiedniki są najbardziej rozpowszechnione w północno-zachodniej części naszego kraju. 

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Bawarskie bogactwo szlufek nie powinno dziwić, ponieważ to właśnie tam znajdowało się zagłębie rzemieślników zajmujących się odlewaniem tego typu przedmiotów. Szczególnie popularny ten proceder był w XIV-wiecznej Norymberdze, gdzie mieścił się prężnie działający ośrodek zajmujący się odlewaniem brązu. Za odkryciem z okolic Kamienia Pomorskiego stoi członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli.

Czytaj też: Celtycka moneta znaleziona w Polsce. Datowanie tego unikatowego obiektu robi ogromne wrażenie

Ostatnie miesiące dostarczyły polskim archeologom wielu powodów do radości, o czym zresztą mogliście się przekonać dzięki lekturze naszej strony. Niedawno informowaliśmy o celtyckiej monecie – początkowo uznanej za jedną z kilkudziesięciu w całej Europie. Z czasem okazało się jednak, iż chodzi o nawet rzadsze znalezisko, ponieważ ekspertyzy wykazały, że to tzw. stater typu Kryspinów, trzeci na całym świecie. Poza tym warto wspomnieć o tzw. odznace pielgrzyma, którą wydobyto w Wólce Nieliskiej na terenie powiatu zamojskiego.