O co dokładnie chodzi? Jak przekazali przedstawiciele Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, mowa o szlufce. To element paska współcześnie wkładanego na przykład w spodnie, służący do utrzymywania go w wybranej pozycji. Szlufka znaleziona w województwie zachodniopomorskim ma za sobą fenomenalną historię. Wystarczy wspomnieć, że jak na razie na całym Starym Kontynencie znaleziono zaledwie 15 podobnych.
Czytaj też: Ta dynastia rządziła kiedyś Chinami. Archeolodzy znaleźli należące do niej grobowce
Aż 12 zidentyfikowali archeolodzy zza naszej zachodniej granicy, podczas gdy po jednej odkryto w Austrii i na Węgrzech. Polska dołączyła więc do bardzo wąskiego grona krajów mogących pochwalić się posiadaniem w swoich zbiorach podobnych artefaktów. Co ciekawe, zdaniem Grzegorza Kurki – będącego dyrektorem wspomnianego muzeum – szlufka z okolic Kamienia Pomorskiego wcale nie musiała służyć do noszenia spodni.
Jak ją więc wykorzystywano? Najbardziej prawdopodobny scenariusz sugeruje, iż za jej pomocą zawieszano klucze bądź sakiewki. Opisywana szlufka zachowała się w bardzo dobrym stanie i ma około 56 milimetrów wysokości. Jej twórca stworzył wizerunek postaciw pozycji stojącej, z rękoma opartymi na biodrach. Rzucające się w oczy nacięcią przywodzą z kolei na myśl charakterystyczny dla epoki średniowiecza strój.
Znalezisko z okolic Kamienia Pomorskiego ma postać średniowiecznej szlufki. Do tej pory znaleziono tylko kilkanaście takowych i to w większości w Niemczech
Otwory utworzone za sprawą rąk odstających od bioder mają średnicę wynoszącą 4 milimetry, a poniżej stroju znajduje się kolejny. Ma on pionową formę o 13-milimetrowej długości. Jeszcze niżej zlokalizowano następny, mający 4 milimetry średnicy. Jak podkreśla archeolog, o ile w przypadku niemieckich szlufek większość z nich wydobyto w czasie wykopalisk prowadzonych w Bawarii, tak ich polskie odpowiedniki są najbardziej rozpowszechnione w północno-zachodniej części naszego kraju.
Bawarskie bogactwo szlufek nie powinno dziwić, ponieważ to właśnie tam znajdowało się zagłębie rzemieślników zajmujących się odlewaniem tego typu przedmiotów. Szczególnie popularny ten proceder był w XIV-wiecznej Norymberdze, gdzie mieścił się prężnie działający ośrodek zajmujący się odlewaniem brązu. Za odkryciem z okolic Kamienia Pomorskiego stoi członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli.
Czytaj też: Celtycka moneta znaleziona w Polsce. Datowanie tego unikatowego obiektu robi ogromne wrażenie
Ostatnie miesiące dostarczyły polskim archeologom wielu powodów do radości, o czym zresztą mogliście się przekonać dzięki lekturze naszej strony. Niedawno informowaliśmy o celtyckiej monecie – początkowo uznanej za jedną z kilkudziesięciu w całej Europie. Z czasem okazało się jednak, iż chodzi o nawet rzadsze znalezisko, ponieważ ekspertyzy wykazały, że to tzw. stater typu Kryspinów, trzeci na całym świecie. Poza tym warto wspomnieć o tzw. odznace pielgrzyma, którą wydobyto w Wólce Nieliskiej na terenie powiatu zamojskiego.