Ta dynastia rządziła kiedyś Chinami. Archeolodzy znaleźli należące do niej grobowce

Intrygującego znaleziska dokonali przedstawiciele Changzhi Archaeological Research Institute. W czasie prowadzonych w mieście Changzhi wykopalisk zlokalizowali co najmniej trzy grobowce, których datowanie odnosi się do okresu panowania dynastii Jin.
Ta dynastia rządziła kiedyś Chinami. Archeolodzy znaleźli należące do niej grobowce

Jej istnienie sięga XII i XIII wieku, obejmując lata 1115-1234. Założona przez Dżurdżenów, czyli lud pochodzenia tunguskiego, przejęła władzę nad terenami dzisiejszych północno-wschodnich Chin. Jej przedstawiciele musieli zręcznie manewrować, unikając wchłonięcia przez rosnące w siłę imperium mongolskie. 

Czytaj też: Podwodne znalezisko na terenie Słowenii. Te obiekty sięgają czasów starożytnych

Tego typu działania przejawiały się między innymi przyjęciem zwyczajów kultywowanych przez dynastię Han oraz wzmocnieniem Wielkiego Muru. Szacuje się, że początkowo państwo Jin zamieszkiwało około 50 milionów ludzi. Jego stolice znajdowała się w Pekinie, natomiast znalezione niedawno grobowce odkryto w Changzhi, około 600 kilometrów dalej.

Wykonane z cegły komory grobowe nie zachowały się w idealnym stanie. Różnią się od siebie pod tym względem i niestety każda – w mniejszym bądź większym stopniu – została splądrowana przez złodziei. Tego typu procedery są stosunkowo powszechnie spotykane, a to za sprawą przedmiotów grobowych składanych wraz z ciałami zmarłych. Stwarza to kuszącą perspektywę dla rabusiów szukających łatwego źródła zarobku.

Trzy grobowce znalezione przez archeologów są powiązane z okresem, w którym władzę w Chinach sprawowała dynastia Jin

Na szczęście wszystkie trzy grobowce przetrwały w na tyle zadowalającej formie, że da się rozpoznać pokrywające je malunki. Przedstawiają one ludzi i rośliny, a ich wygląd przywodzi na myśl typowe cechy sztuki z okresu Jin. Dwa obiekty objęte badaniami posiadają łuki, drzwi, okna oraz wizerunki ludzi i roślin. Umieszczone w nich napisy odnoszą się do wydarzeń historycznych.

Czytaj też: Obiekty z Okresu Walczących Królestw odnalezione. To kluczowy etap istnienia Chin

Trzeci ma natomiast charakterystyczne ściany mające przywodzić na myśl konstrukcję wykonaną z drewna. Jak podsumowują archeolodzy zaangażowani w badania w tej sprawie, wszystkie trzy miejsca pochówku stanowią odzwierciedlenie tradycyjnej chińskiej kultury i etyki społecznej. Posiadają również cechy architektoniczne typowe dla rządów dynastii Jin i stanowią źródło informacji na temat ówczesnych społeczności i kultywowanych przez nie zwyczajów pogrzebowych.