Średniowieczne jaskinie nie powstały naturalnie. Archeolodzy zlokalizowali w nich liczne artefakty 

W położonym w środkowej Anglii Nottingham znajdują się setki jaskiń, choć do ich powstania nie doprowadziły naturalne procesy. Niedawno tematem zainteresowali się archeolodzy, którzy odkryli tajemnice tych miejsc.
Średniowieczne jaskinie nie powstały naturalnie. Archeolodzy zlokalizowali w nich liczne artefakty 

Szacuje się, że łącznie na terenie wspomnianego miasta może znajdować się ponad 800 sztucznych jaskiń. Tamtejszy miękki piaskowiec stanowił kuszący cel dla lokalnych mieszkańców, którzy drążyli w nim otwory z bardzo zróżnicowanych przyczyn. W grę wchodziło między innymi tworzenie magazynów czy warsztatów, w których warzono później piwo lub garbowano skóry.

Czytaj też: XIX-wieczna fabryka czekolady zachwyciła badaczy. Niesamowite znalezisko na terenie Europy

Najstarsze takie struktury pochodzą z czasów średniowiecza, dlatego nie powinno dziwić zainteresowanie archeologów powiązanych z muzeum przynależącym do Uniwersytetu w Nottingham. Pierwsze opisy tych jaskiń znaleziono w zapiskach walijskiego mnicha Ashera, który odwiedził te tereny w okolicach 900 roku. 

W toku ostatnich poszukiwań uczestnicy ekspedycji zidentyfikowali dowody wskazujące na bardzo zróżnicowane przeznaczenie jaskiń. Obiekty te zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane na wystawie, która obejmie między innymi artefakty wykorzystywane do garbowania skóry i wytwarzania przedmiotów z kości czy warzenia piwa. Szczególnie intrygujący wydaje się tzw. alembik, czyli wykonany z ceramiki aparat do destylacji wywodzący się ze średniowiecza.

Jaskinie z Nottingham zostały wydrążone w tamtejszym piaskowcu. Wewnątrz znajdowały się magazyny czy warsztaty do warzenia piwa i garbowania skór

Lista dokonanych znaleziska jest oczywiście znacznie dłuższa. Wymienia się na niej chociażby zestaw ozdobnych weneckich kieliszków, które pochodzą z XVII wieku. Były one zlokalizowane w wykutej w skale studni. Poza tym naukowcy natknęli się na gliniane fajki i słoje, a nawet egzotyczne towary importowane z odległych krain. Łącząc wszystkie te artefakty będzie można stworzyć niezwykły obraz dawnych społeczności zamieszkujących te tereny.

Czytaj też: Kapsuła czasu przeniosła archeologów tysiące lat wstecz. Zapewniła wgląd w słabo poznany okres istnienia ludzkości

Tego typu obiekty, tj. wykute w skale wnęki i jaskinie, są charakterystyczne dla nieco innego regionu świata. Chodzi o Turcję i tamtejsze Derinkuyu. Podziemne miasto mogło swego czasu pomieścić nawet 20 tysięcy osób. Znajdowało się kilkadziesiąt metrów pod ziemią i stanowiło rozwinięty kompleks pozwalający na samodzielne funkcjonowanie przez długi czas, na przykład w okresie najazdów wrogich grup. Przy takim porównaniu jaskinie z Wielkiej Brytanii może nie wypadają równie efektownie, lecz z pewnością warto poświęcić im uwagę.