XIX-wieczna fabryka czekolady zachwyciła badaczy. Niesamowite znalezisko na terenie Europy

Tematyka czekolady zyskała w ostatnim czasie rozgłos, a to za sprawą premiery filmu pt. Wonka. Z tego względu nawet bardziej intrygujące okazuje się znalezisko dokonane na terenie Hiszpanii.
XIX-wieczna fabryka czekolady zachwyciła badaczy. Niesamowite znalezisko na terenie Europy

Poszukiwania były prowadzone w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie. Archeolodzy działali tam w związku z pracami renowacyjnymi czteropiętrowego budynku przy Plaza de la Llana. Efekty okazały się naprawdę imponujące, gdyż łącznie uczestnicy wykopalisk zidentyfikowali pozostałości średniowiecznej rezydencji z XIV wieku, zagrody z XVII wieku i XIX-wiecznej fabryki czekolady.

Czytaj też: Szczątki wymarłych gatunków znalezione w polskiej jaskini. Co dawniej zamieszkiwało tereny naszego kraju?

W uzyskaniu pełnego obrazu tego miejsca pomogły zapiski historyczne. Na ich podstawie badacze uznali, że rezydencja przynależała dawniej do Pia Almoina – przytułku katedralnego w Barcelonie. Z czasem została przekształcona w schronisko znane jako Hostal de Sant Pere, które działało w okresie od XV do XVI wieku. Najciekawszy etap, czyli przekształcenie w fabrykę czekolady, nastąpił natomiast w 1825 roku. Wtedy też miejsce zyskało nazwę Clemente Guardia.

XIX-wieczna fabryka czekolady, znana jako Clemente Guardia, sprzedawała swego czasu swoje produkty w całej Hiszpanii, a nawet na terytoriach zamorskich

I z pewnością nie było anonimowe na mapie stolicy Katalonii, wszak wspominano o nim między innymi w dokumentacji z 1888 roku. Tamtejszą fabrykę czekolady opisywano jako słynącą z dobrej jakości wyrobów, w postaci czekolad czy polewy na bazie pasty cukrowej. Nieprzypadkowo w XIX wieku Clemente Guardia znajdowała się na liście najważniejszych producentów czekolady w całym regionie. Tamtejsze wyroby sprzedawano na terenie całej Hiszpanii, a nawet w kontrolowanych przez nią terytoriach zamorskich.

Czytaj też: Tajemnicze tablice z Wyspy Wielkanocnej. Zaszyfrowane wiadomości pochodzą sprzed dotarcia tam Europejczyków

Poza ruinami samej fabryki, uczestnicy wykopalisk zidentyfikowali także wiele mniejszych obiektów, wykorzystywanych dawniej na potrzeby produkcji, takich jak szczypce i płyty używane do wytwarzania etykiet. Ostatnie tygodnie obfitowały w atrakcje dla archeologów z Barcelony, gdyż udało się tam dokonać kilku bardzo istotnych znalezisk. Chodzi między innymi o 20-metrowy fragment średniowiecznego muru miejskiego pochodzącego z XIII wieku.