Średniowieczne pochówki z zaskakującą zawartością. Te artefakty trafiły do Europy z ogromnej odległości

Badania poświęcone anglosaskim pochówkom wykazały, że umieszczono w nich pierścienie wykonane z kości słoniowej. Naukowcy postanowili wyjaśnić, w jakich okolicznościach trafiły one do Europy.
Średniowieczne pochówki z zaskakującą zawartością. Te artefakty trafiły do Europy z ogromnej odległości

W grobach spoczywały szczątki wysoko postawionych anglosaskich kobiet. W ostatnią podróż wysłano je wraz z setkami pierścieni wykonanych z kości słoniowej. Jak piszą na łamach Journal of Archaeological Science: Reports archeolodzy prowadzący śledztwo w tej sprawie, pochodzenie tych obiektów sięga Afryki.

Czytaj też: Krąg sprzed tysięcy lat znaleziony w Polsce. Jest starszy od Stonehenge

Oznacza to, że kość słoniowa została dostarczona z odległości ponad 6 tysięcy kilometrów. Zanim autorzy badań wyciągnęli takie wnioski, przeprowadzili analizy biomolekularne. Co ciekawe, wcześniej pojawiły się doniesienia, jakoby materiał ten pochodził od mamutów lub morsów, lecz dzięki nowym ustaleniom wiemy, że w rzeczywistości pozyskiwano go w Afryce około V lub VI wieku.

Pokazuje to, jak zaskakująco rozwinięte były średniowieczne szlaki handlowe i jak zaawansowana była sieć powiązań łącząca Afrykę i Europę. Mówimy przecież o transportowaniu towarów na dystansie kilku tysięcy kilometrów. Takie szlaki prowadziły przez Alpy, Morze Śródziemne i obszary pustynne. Możemy sobie jedynie wyobrazić, ile czasu potrzeba było na pokonanie podobnej trasy i to z wykorzystaniem ówcześnie dostępnych metod transportu.

Średniowieczne pochówki objęte badaniami były przeznaczone dla wysoko postawionych kobiet. W ich grobach umieszczono pierścienie wykonane z kości słoniowej

Jeśli zaś chodzi o to, co przewożono, to wykonane z kości słoniowej pierścienie umieszczono w kobiecych grobach – prawdopodobnie stanowiły one fragmenty toreb, które zawieszono na biodrach zmarłych. Datowanie samych pochówków wskazuje na ich pochodzenie sięgające VII i VIII wieku. Ich średnica wynosi od 10 do 15 centymetrów, a liczebność jest liczona w dziesiątkach, a nawet setkach.

Czytaj też: W jaskini na Syberii znaleziono szczątki mamutów i niedźwiedzi, ale to nie człowiek ją zamieszkiwał 

Biorąc pod uwagę przypuszczalne ceny tego typu wyrobów, nie powinno dziwić, że znaleziono je akurat w grobach osób wywodzących się z wyższych sfer. Poza pierścieniami z kości słoniowej zmarłym wręczano również inne artefakty, wykonane z żelaza oraz stopów miedzi. Tego typu przedmioty miały zapewne posłużyć chowanym osobom w życiu pozagrobowym.