Stałocieplność dinozaurów

Czy dinozaury były zwierzętami stało- czy zmiennocieplnymi, jak dzisiejsze gady? Paleontolodzy do tej pory nie są pewni, istnieje jednak sporo argumentów przemawiających za pierwszą z tych opcji.

Jeśli jaszczury zamieszkujące naszą planetę miliony lat temu były stałocieplne, musiały one posiadać świetne zdolności poruszania się i cechować się dość skomplikowanym zachowaniem. Ponadto zwierzęta te mogłyby wówczas zasiedlać terytoria niedostępne dla zwierząt zimnokrwistych, takie jak wysokie tereny górskie czy obszary polarne. Zalety te wiązałyby się jednak z większymi potrzebami żywieniowymi – dinozaury musiałyby zdobywać kilkakrotnie więcej pokarmu, niż wówczas, gdyby posiadały zmienną temperaturę ciała.

Niedawno amerykańscy i brytyjscy naukowcy opracowali sposób, dzięki któremu można dojść do zaskakująco dokładnych wniosków badawczych w tej kewstii. Herman Pontzer z University of Washington oraz Vivian Allen z Royal Veterinary College w Londynie postanowili sprawdzić, w którym momencie ewolucja wykształciła u dinozaurów stałocieplność. W tym celu przeanalizowali oni, ile energii dinozaury zużywały podczas chodzenia i biegu. Takie parametry można oszacować z dokładnością do 98% na podstawie długości biodra jaszczura. Im większy jest muskuł, tym większe zużycie energii podczas jego funkcjonowania — stwierdzili naukowcy. Za pomocą modelu komputerowego udało im się odtworzyć muskulaturę dinozaurów z uwzględnieniem geometrii szkieletu. W celu potwierdzenia swoich wstępnych wyników, naukowcy zbadali 13 modeli anatomicznych różnych gatunków dinozaurów, przeanalizowali dokładnie skamieniałe resztki kości ich kończyn i oszacowali objętość muskułów nóg dinozaurów. Otrzymane dane naukowcy porównali z parametrami współczesnych zwierząt stałocieplnych i zmiennocieplnych.

Okazało się, że w dwóch różnych analizach badacze uzyskali prawie taki sam wynik. A wynik ten wskazuje na to, że większość dinozaurów była stałocieplna. Po sporządzeniu drzewa ewolucyjnego dinozaurów naukowcy stwierdzili, że stałocieplność mogła z powodzeniem pojawić się na świecie o wiele wcześniej, niż pojawiły się dinozaury. Być może to właśnie ta cecha prehistorycznych gadów zapewniła im tak wielki sukces ewolucyjny w epoce triasu, jury i kredy. JSL

źródło: news-info.wustl.edu