Dawniej starożytna osada, teraz sporych rozmiarów miasto. Zmieniło się wiele, ale jego nazwa pozostała niemal taka sama

Dawniej na terenie zachodniej Anatolii znajdowały się miejsca, po których pozostały dowody wskazujące na lokalny model osadnictwa. Analiza tych znalezisk pozwala odtworzyć obraz społeczności sprzed kilku tysięcy lat.
Dawniej starożytna osada, teraz sporych rozmiarów miasto. Zmieniło się wiele, ale jego nazwa pozostała niemal taka sama

I choć obecnie w tym obszarze znajduje się całkiem sporych rozmiarów tureckie miasto Muğla, to archeolodzy wciąż potrafią dokopać się do przeszłości. Tym sposobem w minionych latach odnaleźli ruiny miasta Mobolla, jednej z kluczowych osad na tych terenach w czasach starożytnych.

Czytaj też: Otworzył starożytny grobowiec i ledwo uszedł z życiem, czyli historia pewnego egiptologa

Jak się okazuje, pozostałości miasta mają podobną strukturę jak w przypadku innych osad związanych z anatolijskimi tradycjami. Otoczone było ono murami obronnymi, a poza granicami zlokalizowano liczne grobowce. Kamienne zabudowania, domy mieszkalne, sanktuaria, czy miejsca służące do gromadzenia wody deszczowej to niektóre z innych elementów architektonicznych znalezionych przez naukowców po wewnętrznej stronie tych murów.

Świadomość dotycząca istnienia tego miejsca panowała od dawna, a już na początku XXI wieku prowadzono tam różnego rodzaju prace powierzchniowe. Najnowsze wykopaliska wiązały się natomiast z odnalezieniem grobowców i bramy wejściowej do miasta. Poza tymi obiektami udało się nawet zidentyfikować fragmenty murów miejskich, a teraz naukowcy skupiają się na budynkach mieszkalnych. 

Starożytna osada pierwotnie była znana pod nazwami takimi jak Mogola czy Mobolla. Teraz na miejscu znajduje się miasto Muğla

Szczególnie interesująca wydaje się etymologia współczesnej nazwy miasta. Obecnie znane jako Muğla, w nieco zmienionej formie było nazywane w podobnym sposób przez ostatnich 2400 lat. W starożytności posługiwano się wersjami takimi jak Mogola i Mobolla

Czytaj też: Na dnie morza znaleźli coś zaskakującego. To droga mająca tysiące lat

Pierwotnie osada powstała w celach obronnych, o czym świadczy choćby zlokalizowanie jej na wzgórzu. Na zewnątrz, poza murami, umieszczono grobowce, podczas gdy wewnątrz znalazło się miejsce dla wszelkiego rodzaju struktur potrzebnych do codziennego funkcjonowania lokalnej społeczności. Pierwsi mieszkańcy znajdowali się tam już w XIII wieku p.n.e., a ich istnienie sięgało ery osmańskiej i bizantyjskiej. Wydaje się, że dalsze prace wykopaliskowe dostarczą nawet starszych dowodów w tej sprawie.