Starożytna willa, a w niej – dziwne przedmioty. Naukowcy wiedzą, jak je wykorzystywano

Angielskie miasto Grove zawiera pozostałości z czasów rzymskich. Działający tam archeolodzy dotarli do ruin pewnej willi – a w zasadzie szeregu takich budynków – z bardzo intrygującą zawartością.
Starożytna willa, a w niej – dziwne przedmioty. Naukowcy wiedzą, jak je wykorzystywano

Kompleks mieszkalny pochodzi z I i II wieku, czyli okresu, w którym Cesarstwo Rzymskie miało się jeszcze całkiem nieźle. Dowody na jego dawną świetność są znajdowane w Wielkiej Brytanii w sporych ilościach i nie inaczej było w tym przypadku. Poza obiektami z czasów rzymskich, uczestnicy ekspedycji natknęli się także na pozostałości wywodzące się z epoki brązu.

Czytaj też: Budynek o nietypowym kształcie i sześć wież. Archeolodzy z zaskakującym odkryciem

Wille z pewnością należały do dobrze sytuowanych osób, ponieważ zostały bogato ozdobione, między innymi poprzez efektowne mozaiki. Liczne kolumny i monumentalna sala dodawały temu miejscu kunsztu. Uwadze archeologów nie umknęły znaleziska dokonane wewnątrz budynków. Wydobyli stamtąd różnego rodzaju przedmioty, między innymi miniaturowych rozmiarów topory i zwoje.

W myśl jednej z teorii artefakty te mogły być wykorzystywane na potrzeby prowadzonych dawniej rytuałów. Wskazuje na to obecność wspomnianych zwojów. Zawierały one coś w rodzaju zaklęć, które miały na celu sprowadzenie nieszczęścia na wybraną osobę. Być może dawniej na terenie tego rzymskiego kompleksu prowadzono takie rytuały, a dowodem na to są przedmioty liczące niemal dwa tysiące lat.

Willa związana z obecnością Rzymian na terenie Wielkiej Brytanii pochodzi z okolic I-II wieku. Spore rozmiary tamtejszych budynków i bogate zdobienia pokazują, iż był to kompleks należący do wysoko postawionych ludzi

O wysokiej pozycji właścicieli tych budynków świadczą nie tylko zdobienia, ale i same rozmiary tych obiektów. Najprawdopodobniej cały kompleks był jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów w okolicy. Ściany wykończono kwiatowymi motywami, a na miejscu archeolodzy odnaleźli liczne monety oraz biżuterię w postaci pierścionków czy broszek.

I choć budynki powstały w okolicach I-II wieku, to ludzie przebywali w obrębie tego kompleksu przez bardzo długi czas, być może nawet do V wieku. Zebrane dzięki prowadzonym badaniom informacje powinny przełożyć się na lepsze zrozumienie okoliczności ówczesnego życia. Wiadomo, iż właściciele takich willi mieli często bardzo duży wpływ na okolice. Chodziło na przykład o sprawowanie kontroli nad zbiorami, gromadzeniem zapasów żywności czy naprawianiem dróg.

Czytaj też: Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii 

Co jeszcze znaleźli członkowie zespołu badawczego? Istotnym aspektem dokonanych przez nich odkryć był piec wykorzystywany zapewne do suszenia ziół i chmielu. Sugeruje to, że początkowo opływające bogactwem wille zostały z czasem przekształcone w coś o znacznie bardziej praktycznym przeznaczeniu. Wynikało to ze wzrostu popularności prowadzenia upraw oraz przetwarzania zebranych plonów. I choć wraz z narastającymi problemami wewnętrznymi Rzym tracił wpływy na północnych krańcach cesarstwa, a legioniści wycofywali się w kierunku południowym, to nie jest powiedziane, że wszyscy rzymscy mieszkańcy Wysp robili to samo. Część z nich najprawdopodobniej pozostała na miejscu. Legioniści mieli natomiast problem z najazdami ze strony Piktów. Było to jedną z przyczyn utworzenia słynnego wału Hadriana.