Dwa starożytne miecze spoczywały w celtyckiej nekropolii. Zawierają symbole z II wojny światowej

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Francji doprowadziły ich uczestników do naprawdę fascynujących wniosków. Dotarli oni bowiem do dwóch celtyckich mieczy datowanych na około 2300 lat. Ale na tym sensacyjne doniesienia się nie kończą, ponieważ autorzy badań zauważyli, że na jednym z nich znajdują się symbole budzące negatywne skojarzenia.
fot. INRAP

fot. INRAP

A przynajmniej w naszej części świata, ponieważ chodzi o… swastykę. Oczywiście jej geneza jest znacznie starsza niż początki hitleryzmu. Najstarsze doniesienia wskazujące na stosowanie tego równoramiennego krzyża – umieszczanego na skałach czy ścianach jaskiń – pochodzą sprzed nawet 6000 lat. I choć w niektórych kulturach czy religiach obecnie taki symbol wciąż jest rozpatrywany pozytywnie, to w Polsce i Europie budzi zdecydowanie bardziej negatywne skojarzenia.

Czytaj też: Podwrocławski kościół zawiera nieznane krypty grobowe. Na archeologów czekało coś jeszcze

Wróćmy jednak do dwóch znalezionych we Francji mieczy. Natknęli się na nie przedstawiciele INRAP, którzy poinformowali, iż chodzi o artefakty liczące około 2300 lat. Dwa miecze znajdujące się w celtyckiej nekropolii przetrwały w bardzo dobrym stanie i mają na tyle mało znanych odpowiedników, że stanowią wyjątkowo cenne znalezisko. Co więcej, jeden z nich jest pokryty niewielkich rozmiarów zdobieniami w postaci swastyk.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie celtyckiej nekropolii odnaleźli dwa starożytne miecze. Jeden z nich jest pokryty niewielkich rozmiarów swastykami

Ten egzemplarz wykonano częściowo z miedzi, a zidentyfikowane zdobienia powstały za sprawą kamieni szlachetnych. Krótkie ostrze wykończone żelazem dopełnia obrazu tego oręża. Oba odkrycia zostały poddane badaniom z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Tym sposobem członkowie zespołu badawczego dostrzegli niewidziane wcześniej elementy ozdobne. Umieszczone w górnej części ostrza, pierwotnie mogły symbolizować słońce i półksiężyc.

Zdaniem ekspertów tego typu elementy były swego czasu powszechnie umieszczane na mieczach tworzonych przez celtyckich rzemieślników w IV wieku p.n.e. Z tego samego względu pojawiły się sugestie, jakoby miecz nie pełnił faktycznej, militarnej funkcji. Zamiast tego najprawdopodobniej stanowił ozdobę mającą na celu podkreślanie wysokiego statusu posiadacza. Co więcej, mógł on powstać w okresie celtyckich najazdów na północne Włochy. 

fot. INRAP

W przypadku drugiego z odnalezionych artefaktów na uwagę zasługują pierścienie umożliwiające noszenie go przy pasie. Ten miecz jest większy i posiada mniej zdobień, choć jednocześnie przetrwały osadzone na jego powierzchni kamienie szlachetne. Poza tym próbę czasu przeszły fragmenty tkaniny, które mogą pochodzić z ubrań zmarłego bądź całunu, którym został przykryty. Tutaj nie można też wykluczyć, że taki oręż faktycznie wykorzystywano w walce.

Czytaj też: Setki artefaktów na szczycie węgierskiego wulkanu. Te obiekty mają tysiące lat

Datowanie sięgające około 2300 lat wstecz pokrywałoby się z tym, jak traktowano wtedy swastyki. W regionie Morza Śródziemnego dość powszechnie stosowano je jako symbole ozdobne, a wraz z popularyzacją kultury celtyckiej swastyka zaczęła rozprzestrzeniać się w całej Europie. Stanowisko, na którym doszło do odkrycia znajduje się na obszarze powszechnie zamieszkiwanym przez przedstawicieli celtyckich plemion. Niestety, wysokie zakwaszenie gleby sprawiło, że do czasów współczesnych nie przetrwały pochowane tam szczątki. Zachowały się natomiast inne przedmioty grobowe, takie jak metalowe ozdoby i biżuteria pokryta kamieniami szlachetnymi.