Starożytne jajko okazało się skrywać coś niespodziewanego. To najstarsze takie znalezisko na świecie

Ptasie jajo nie brzmi jak coś, o znalezieniu czego marzą archeolodzy, ale w tym przypadku sprawa jest wyjątkowa. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie odnaleźli bowiem jajko wciąż zawierające żółtko, którego datowanie sięga około 1700 lat wstecz.
Starożytne jajko okazało się skrywać coś niespodziewanego. To najstarsze takie znalezisko na świecie

Zostało ono wydobyte w czasie wykopalisk prowadzonych niedaleko miasta Aylesbury położonego w południowej Anglii. To wyjątkowe znalezisko sięga więc czasów, w których Cesarstwo Rzymskie obejmowało swoim zasięgiem Wielką Brytanię. I choć wykopaliska na tym obszarze były prowadzone w latach 2007-2016, to dopiero po czasie naukowcy zdali sobie sprawę z tego, co znaleźli.

Czytaj też: Na Bliskim Wschodzie znajduje się zagadkowa budowla. To jedna z największych takich znanych nauce

Łupem archeologów padło wtedy wiele różnych artefaktów. Chodziło o jaja, tkany kosz, naczynia ceramiczne, monety, skórzane buty i kości zwierząt. Te pierwsze nie wydają się odporne na upływ czasu – szczególnie gdy mówimy o pochodzeniu sięgającym starożytności – lecz ten konkretny przypadku pokazał coś zgoła odmiennego. Wśród wielu wydobytych spod ziemi jaj jedno okazało się wyjątkowe, gdyż przetrwało w nienaruszonym stanie.

Chcąc poznać jego zawartość bez jednoczesnego uszkadzania skorupy, członkowie zespołu badawczego przeprowadzili analizy mikrotomograficzne. Wykonane skany potwierdziły, że wewnątrz znajduje się ciecz będąca najprawdopodobniej żółtkiem i białkiem. Kolejnym przystankiem w zorganizowanych ekspertyzach było Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, gdzie jajo trafiło w ręce Douglasa Russella. Ekspert potwierdził, że zawartość przetrwała w niemal nienaruszonym stanie.

Jak podsumował Russell, to najstarszy znany nauce przykład zakonserwowanego ptasiego jaja znalezionego w Wielkiej Brytanii. Co więcej, może to być przypadek rekordowy w skali świata, gdyż jak na razie nie zidentyfikowano starszego takiego obiektu wywodzącego się z innego regionu. 

Jajko znalezione w południowej Anglii ma około 1700 lat. Poza nim spod ziemi wydobyto ceramiczne naczynia, tkany kosz, monety, zwierzęce kości oraz skórzane buty

Warto w tym miejscu podkreślić, że mowa o przypadkowo zakonserwowanych jajach. Takie, które zabezpieczono w sposób świadomy, aby przetrwały jak najdłużej, faktycznie się zdarzały. Mowa o ofiarach dla bogów znalezionych w starożytnych zbiorach na terenie Egiptu. Skąd w ogóle wziął się pomysł, aby w taki sposób zyskiwać przychylność bóstw? Jaja stanowią symbol życia i odrodzenia, dlatego wykorzystywano je w formie darów. 

Czytaj też: Amulet o nieustalonym pochodzeniu. Ten obiekt ma prawie 3000 lat

Nie wiadomo, jaka historia wiąże się ze znaleziskiem dokonanym w Anglii. Czy również miało ono charakter prezentu dla bogów czy może przypadkowo trafiło pod ziemię? Aby się tego dowiedzieć, archeolodzy zamierzają kontynuować badania, które być może wykażą, jaka była przeszłość wydobytych spod ziemi artefaktów. Jeśli zaś chodzi o rekordowe znalezisko dotyczące jaj, to z pewnością warto przypomnieć przypadek z Chin, gdzie wydobyto jajko liczące co najmniej 66 milionów lat.