- Do Kawiarni Historycznej zapraszamy wszystkich, którzy lubią i kochają historię, a także tych, którzy jej nie znoszą. Mam nadzieję, że wyleczymy ich ze złego stosunku do przeszłości - mówi Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika Focus Historia. - Chcemy - tak, jak robimy to na łamach magazynu - rozmawiać o tej najbardziej pasjonującej stronie historii, gdzie na przykład ludzkie emocje natrafiały na twardą polityczną rzeczywistość. Będziemy poruszać niewyjaśnione wątki, nie będziemy stronić od kompromitujących faktów, czy tematów, które ktoś - z różnych powodów - chciałby dzisiaj ukryć. Słowem: będziemy rozmawiać o historii fascynującej, a nie takiej, jaką znamy z podręczników.

Gośćmi specjalnymi
pierwszego spotkania 19 lipca będą członkowie Ekspedycji ORZEŁ BALEXMETAL - Krzysztof Piwnicki, Hubert Jando i Andrzej Siadek. Grupę młodych naukowców uzupełniają: Piotr Surzyn, Bartosz Wilk i Przemek Pietras.

- Już 27 lipca ci młodzi śmiałkowie wypłyną na Morze Północne z misją odszukania wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego. Czy im się powiedzie ? Jakie mają szanse? Jakie tajemnice kryją się na dnie ? O tym opowiedzą nam 19 lipca ... - zaprasza Michał Wójcik, który będzie gospodarzem pierwszego spotkania.

Członkowie ekipy są autorami artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Focusa Historia. Przedstawiają w nim 6 hipotez tłumaczących tajemnicze zniknięcie Orła, m.in. atak lotniczy i pomyłkę aliantów.


Podczas comiesięcznych spotkań Kawiarni Historycznej w Gdańsku będą się odbywały projekcje filmowe, pokazy slajdów, rozmowy z ludźmi związanymi z miesięcznikiem Focus Historia, autorami tekstów i książek, naukowcami i uczestnikami ekspedycji naukowych. Spotkania organizowane są we współpracy z restauracją Latający Holender w Gdańsku.


Relacje ze spotkań będą publikowane na łamach miesięcznika oraz w serwisach: www.focus.pl, www.trojmiasto.pl, www.latajacyholender.pl.


KAWIARNIA HISTORYCZNA - 1. SPOTKANIE
19 LIPCA 2008, GODZ. 17:00
RESTAURACJA LATAJĄCY HOLENDER, UL. DŁUGI TARG 33/34, GDAŃSK


Serdecznie zapraszamy.