Pierwszy taki bezzałogowy śmigłowiec na świecie. Izrael jest z niego dumny

Golden Eagle to pierwszy bezzałogowy śmigłowiec z możliwością precyzyjnego uderzenia z powietrza. Izrael jest z niego dumny i już planuje masową produkcję. Swoje zainteresowanie tymi niezwykłymi jednostkami wyraziły również inne kraje.
Golden Eagle /Fot. Steadicopter

Golden Eagle /Fot. Steadicopter

Golden Eagle to dzieło firmy Steadicopter, która od lat pracuje nad bezzałogową jednostką pionowego startu i lądowania (VTOL) wyposażoną w systemy uzbrojenia. Ten niezwykły bezzałogowy śmigłowiec wreszcie jest gotowy do masowej produkcji.

Czytaj też: Korea Północna mistrzem podróbek. Amerykańskie drony z bezczelnymi imitacjami

Itai Toren, CEO Steadicopter, mówi:

Mamy zapytania z innych krajów, ale nie mogę podać szczegółów. Nasz system jest wyjątkowy, a przy tym może zostać wyposażony w różne systemy uzbrojenia, więc mamy nadzieję, że spełni oczekiwania odbiorców.

Śmigłowiec do zadań specjalnych – i wcale nie potrzebuje pilota

Całkowita długość Golden Eagle wynosi 3,1 m, a średnica wirnika to 2,8 m. Maksymalna masa startowa wynosi 50 kg, z czego 7 kg może być przeznaczone na ładunek. Niezwykły dron może unosić się w powietrzu przez 80 minut i w tym czasie przebyć dystans do 150 km. Maksymalna prędkość jednostki wynosi 126 km/h, podczas gdy prędkość przelotowa to ok. 85 km/h. Golden Eagle może pracować w różnych warunkach pogodowych, zniesie temperatury od -20 do 50oC, a także wiatr o prędkości 45 km/h. Dron ma komputer kontroli lotu, który został opracowany przez Steadicopter i jest zgodny ze standardem ADS33.

Czytaj też: Supernowoczesna broń przetestowana. Drony spadają jak rażone piorunem

W oficjalnym komunikacie Steadicopter czytamy:

W Steadicopter projektujemy, budujemy statki i rozwijamy systemy. Po przybyciu w dowolne miejsce, dwuosobowy zespół przenosi/kołuje statek powietrzny do pozycji startowej. Uruchamiany jest wiropłat i system kontroli naziemnej, można ustanowić łącze danych, a system jest gotowy do startu. Proste wskazanie i kliknięcie na mapie GIS spowoduje wysłanie A/C do celu. Obraz wideo na żywo jest przesyłany w czasie rzeczywistym do naziemnego systemu kontroli w celu obserwacji. Przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny pomaga załodze w uzyskaniu najlepszego kąta dla żądanych obrazów bez opóźnień.

Golden Eagle jest oparty na sprawdzonej w boju platformie Black Eagle 50E i jest wyposażony w dwie zaawansowane technologie, które umożliwiają siłom taktycznym osiągnięcie całkowitej dominacji nad terenem. Mowa o zrobotyzowanym uzbrojeniu Smart Shooter SMASH Dragon, które zapewnia precyzyjną eliminację celów oraz technologii opartej na sztucznej inteligencji umożliwiającej doskonałą świadomość sytuacyjną oraz autonomiczną klasyfikację i śledzenie wielu celów.

Algorytmy sterowania ogniem w czasie rzeczywistym kierują bronią i dokładnie określają czas strzału w celu uzyskania precyzyjnego trafienia. Kompletny zestaw może obejmować różne typy karabinów szturmowych, karabinów snajperskich, 40 mm i innej precyzyjne amunicji.

Steadicopter Golden Eagle /Fot. Steadicopter

Golden Eagle jest lekki, niezwykle opłacalny, prosty w obsłudze i łatwy w utrzymaniu. Ten niezwykły dron cechuje się dużą wytrzymałością i oferuje zdolność pionowego startu i lądowania, umożliwiając wykonanie misji przy minimalnym kontakcie z wrogimi siłami. Istnieje duże zainteresowanie śmigłowcami Golden Eagle w kilku krajach, choć nie ujawniono, o jakich dokładnie mowa.