Zagadkowa struktura imponuje rozmiarami. Wygląda, jakby nie stworzył jej człowiek

Zapewne kojarzycie charakterystyczne kręgi w zbożu, będące rzekomo dziełami kosmitów. Podobne wrażenie można odnieść spoglądając na pewną nekropolię wywodzącą się z epoki żelaza.
Zagadkowa struktura imponuje rozmiarami. Wygląda, jakby nie stworzył jej człowiek

Archeolodzy znaleźli ją w czasie działań realizowanych na terenie Amorosi wchodzącej w skład prowincji Benewent. Włoscy badacze prowadzili wykopaliska obejmujące teren o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych. W takich okolicznościach natknęli się na całą masę znalezisk, które mogą zdradzać sekrety dawnych mieszkańców tego regionu.

Czytaj też: Niebywałe znalezisko w Toruniu. Unikalna kolekcja pochodzi z XVI i XVII wieku

Chodzi przede wszystkim o pochówki, których jak do tej pory zidentyfikowano 88. Ich datowanie sięga okresu od VIII do połowy VII wieku p.n.e. a wewnątrz znaleziono zarówno kobiece, jak i męskie szczątki. Naukowcy znaleźli także powiązania tych grobów z pewną kulturą charakterystyczną dla epoki żelaza. 

Da się zauważyć wyraźne różnice między pochówkami wynikające z płci zmarłej osoby. W męskich grobach umieszczano przede wszystkim broń, podczas gdy w damskich – różnego rodzaju biżuterię i ozdoby, takie jak bransolety, wisiorki i kamienie szlachetne. Dla obu płci były natomiast przeznaczone wykonane z ceramiki przedmioty.

Znalezione pochówki pochodzą z epoki żelaza. Ze względu na ich wykonanie oraz bogactwo przedmiotów grobowych, naukowcy sądzą, że pochowano tam przedstawicieli lokalnej elity

Mając na uwadze to, jak drogie i szczegółowo wykonane były artefakty złożone w grobach, można przypuszczać, że były one przeznaczone dla wysoko postawionych osób. Na szczególny prestiż pochówków wskazują zdobione pasy z brązu oraz walcowane naczynia, także na bazie brązu.

Czytaj też: Zęby rekina, poroże jelenia i tajemniczy zbiornik. Jaskinia w Meksyku zadziwia naukowców

Dwa groby zwracają szczególną uwagę ze względu na ich imponujące rozmiary. Mają bowiem formę kopców otoczonych kamiennymi kręgami. Przy średnicy wynoszącej około 15 metrów nie sposób ich nie zauważyć. Zdaniem archeologów były to miejsca przeznaczone dla prawdziwej elity, być może samego władcy. W ramach dalszych analiz badacze będą chcieli poznać tajemnice skrywane przez próbki gleby oraz fragmenty kości złożonych w grobach. Potrzeba więc nieco cierpliwości, ale mając na uwadze dotychczasowe ustalenia – będzie warto czekać.