Przebadali teren z powietrza i znaleźli niespodziewane struktury. Nie powstały współcześnie 

Archeolodzy mają w swoim arsenale coraz więcej sposobów na prowadzenie poszukiwań. Jedna z metod dotyczy skanowania terenu z powietrza, co okazało się szczególnie skuteczne w przypadku badań zorganizowanych w hrabstwie Shropshire.
Przebadali teren z powietrza i znaleźli niespodziewane struktury. Nie powstały współcześnie 

Położony w zachodniej Anglii obszar okazał się skrywać pamiątki z okresu rzymskiego, a nawet starsze, bo sięgające epoki żelaza. Przedsięwzięcie było zakrojone na szeroką skalę, wszak objęło teren o powierzchni ponad 1000 hektarów. Uczestnicy ekspedycji zidentyfikowali do tej pory co najmniej dwie rzymskie wille oraz pozostałości licznych zabudowań powstałych w epoce żelaza.

Czytaj też: Ukryty egipski port i powiązania z odległymi cywilizacjami. Wieść o tym miejscu zaginęła na ponad tysiąc lat

Sukcesy w poszukiwaniach lądują na koncie organizacji National Trust, której przedstawiciele zajmują się ochroną zabytków na terenie Wielkiej Brytanii. Ostatnie wysiłki były rekordowe, ponieważ obejmowały szczególnie rozległy obszar. Z tego względu trzeba było skorzystać z narzędzi ułatwiających badania. Skanowanie terenu z powietrza z pewnością jest jednym z takowych.

Poza wspomnianymi zabudowaniami uczestnicy ekspedycji dotarli również do innych znalezisk. Te obejmowały pozostałości rzymskiego cmentarza, sieć dróg z tego samego okresu oraz nieznane wcześniej struktury powiązane ze znalezioną w przeszłości anglosaską salą. 

Okolice miasta Wroxeter nie zostały wybrane przypadkowo na arenę działań archeologów. Przed wiekami znajdowało się tam bowiem rzymskie miasto Viriconium Cornoviorum. Nie była to pierwsza lepsza osada, wszak mówimy o czwartym największym mieście Wielkiej Brytanii w czasach rzymskich. Pojawiły się też pewne terenowe poszlaki sugerujące, że okolica może być pełna skarbów.

Skany terenu zorganizowane przez osoby związane z National Trust wykazały istnienie pozostałości zabudowań z okresu rzymskiego i epoki żelaza

Badania geofizyczne potwierdziły te przypuszczenia. Mimo to eksperci nie kryją zaskoczenia. Jego źródłem jest rozległość dokonanych odkryć oraz gęstość zlokalizowanych na tym terenie obiektów. Dość powiedzieć, że w Shropshire do tej pory znaleziono zaledwie sześć innych rzymskich willi o podobnych rozmiarach. Dzięki ostatnim sukcesom ta lista wydłużyła się o dwie kolejne pozycje. 

Czytaj też: Rysunek sprzed 50 tysięcy lat pokazuje coś niespodziewanego o ludzkości. Badacze nie kryją zaskoczenia 

Archeolodzy przypuszczają, że dokładniejsze wykopaliska mogą odsłonić dowody na luksusowe życie ówczesnych mieszkańców. Spodziewają się bogato zdobionych mozaik, a nawet systemów ogrzewania podłogowego, o których wiadomo, że były stosowane w tym okresie. Z drugiej strony, jak na razie nie ma planów prowadzenia takich działań. Jeśli takowe się pojawią, to możemy spodziewać się nowych informacji – zarówno na temat osadnictwa z czasów rzymskich, jak i sięgającego epoki żelaza.