Studenci PW nagrodzeni przez NASA za … wytrwałość

„Nagrodę za wytrwałość” przyznała NASA studentom Politechniki Warszawskiej, którzy uczestniczyli w zawodach konstruktorów księżycowych koparek.

Skonstruowany przez nich robot Husar przepadł w drodze na zawody, dlatego musieli przygotować nowy pojazd.

Organizowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA Lunabotics Mining Competition to zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Zadaniem uczestników jest przygotowanie księżycowej koparki, która wykopie i przewiezie w wyznaczone do tego miejsce 10 kg księżycowego gruntu w minimum 10 minut.

W tegorocznej edycji konkursu główną nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence zdobył zespół LunaCY studentów Iowa State University (USA). Drużyna studentów z Politechniki Warszawskiej, która z robotem Husar zakwalifikowała się do konkursu jako jedyna z Europy, otrzymała „Perseverence Award – Nagrodę Za Wytrwałość”.

Wszystko przez to, że konstruowany przez nich robot Husar, nie dotarł na zawody. Do Centrum Kosmicznego im. J.F. Kennedy’ego na Florydzie podróżował w dwóch paczkach. Niestety jedną z paczek zagubiła firma kurierska. W związku z tym studenci mieli do dyspozycji tylko koło kopiące i sprzęt zabrany z Polski w bagażach.

Postanowili jednak wziąć udział w całym turnieju i skonstruować nowego robota, który zmierzy się z pozostałymi pojazdami. Całą infrastrukturę elektroniczną trzeba było jednak stworzyć od nowa. Wśród drużyn biorących udział w zawodach zorganizowali też konkurs na nazwę dla nowej konstrukcji. Ostatecznie robot zyskał nazwę „White Eagle”.

Pośpiesznie skonstruowany robot pomyślnie przeszedł test u sędziów i wystartował na arenie. Jednak po rozpoczęciu przejazdu pojawiły się problemy z zasilaniem. Ostatecznie przejazdu nie udało im się ukończyć.

Tydzień ciężkiej pracy zauważyli jednak sędziowie konkursu i nagrodzili specjalną nagrodą. „Podczas ceremonii wręczenia nagród zebraliśmy gigantyczne owacje. Wszyscy nam gratulowali startu i zbudowania robota od podstaw podczas konkursu” – piszą studenci na swoim profilu na Facebooku.

Po zapakowaniu robota “White Eagle” część drużyny wraca właśnie do Polski. Kilku członków drużyny zostało jednak w Stanach Zjednoczonych i poszukuje teraz zaginionej paczki z Husarem.

Oprócz zespołów z USA w konkursie zmierzyli się studenci z Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Indii, Meksyku i Tunezji. Zawody odbyły się w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie w budynku symulującym powierzchnię Księżyca.

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)