Studenci z Wrocławia zbudowali dom, który stanie na Marsie

Studenci z Wrocławia zaprojektowali dom, który może stanąć na Marsie i posłużyć astronautom. Zadanie wykonali w ramach konkursu organizowanego przez NASA 3-D Printed Habitat Challenge. Swój projekt zaprezentują w finale w Nowym Jorku pod koniec września.

Autorem polskiego projektu, który weźmie udział w finale konkursu NASA jest grupa Space is More z Politechniki Wrocławskiej. Studenci ze Space is More mają już doświadczenie w konkursach NASA. W 2014 roku wzięli udział w konkursie Inspiration Mars Student Design Contest. Ich projekt dwuosobowej misji na Marsa zajął szóste miejsce.

Nowy projekt grupy z Wrocławia to Habitat. “Ma 94 metry kwadratowe powierzchni i łukowy dach. W ten sposób zwiększamy jego objętość. Przypomina on trochę nowoczesne mieszkanie, ale tylko do momentu, w którym … zasypiemy go ziemią – opisuje jeden z autorów projektu, Szymon Gryś. – Ze względu na promieniowanie dom będzie trzeba zasypać grubo piachem, aby astronauci, którzy będą w nim żyć, nie poumierali od przedawkowania promieniowania, które tam panuje”.

Na razie studenci z Wrocławia są w fazie teoretycznej konkursu i przygotowują makietę habitatu, którą zaprezentują podczas nowojorskiego finału. “Jedyną szansę na zbudowanie habitatu będziemy mieli tylko jeśli wygramy konkurs” – mówi Gryś. Oprócz możliwości współpracy z NASA przy budowaniu habitatu, nagrodą jest też grant w wysokości 2,5 mln dol., które można wykorzystać właśnie na ten cel.

Na samym początku prac studenci musieli wybrać technologię druku 3D. Stelaż stanowią dwa łaziki, rozpostarte w łuk, po którym porusza się głowica drukarki. Łaziki mogą jeździć w lewo i prawo, a sama głowica z góry na dół i również w lewo i prawo. “Dzięki temu mamy sześć stopni swobody głowicy i stelaż, na którym możemy właściwie wydrukować wszystko” – powiedział Gryś. Jako tworzywo do budowy domu posłuży granulat regolitowy, który wtryskuje się do głowicy. Całość będzie spajał umieszczony przy niej laser.

Uczestnicy konkursu musieli też wybrać miejsce na Marsie i podobne do niego miejsce na Ziemi, na którym mógłby stanąć dom astronautów. Po wybraniu jednego z kraterów na Marsie, wybrali też krater na hawajskiej wyspie. “Cała wyspa to wulkan, a na jego czubku jest wgłębienie, przypominające nasz marsjański krater. Jeżeli byśmy wygrali, to habitat powstałby właśnie w tym miejscu” – mówi Szymon Gryś.

Konkurs 3-D Printed Habitat Challenge organizują: amerykańska agencja kosmiczna NASA i National Additive Manufacturing Innovation Institute. Konkursowe zadanie polega na zaprojektowaniu habitatu, czyli domu, który posłuży astronautom pracującym na Marsie. Dom ma być jednak wydrukowany w technologii 3D, wyłącznie z materiałów dostępnych na Marsie.

Do tegorocznej edycji konkursu swoje projekty zgłosiło ponad 160 zespołów z całego świata. Spośród nich wyłoniono 30 najlepszych zespołów. Zmierzą się one podczas finału, w który odbędzie się w dniach 26-27 września w Nowym Jorku.