Supermani czuwają

Złośliwa żona? Zgubiony portfel? Chory pies? Za każdy, nawet tak przyziemny problem, odpowiada inny święty. Warto orientować się który, bo nigdy nic nie wiadomo. A jeśli nie ma ratunku, pozostaje jeszcze św. Juda – patron spraw beznadziejnych

KREWNI, KŁOPOTY I S-KA

Nowożeńcy, którzy zakładają rodzinę, przechodzą przez ręce kilku patronów. Najpierw zajmuje się nimi św. Dorota. Potem, gdy mają nieco dłuższy staż – św. Józef Oblubieniec Marii i św. Tomasz Apostoł. O dobre pożycie dbają święci Urszula i Wincenty. Domowe spory rozstrzyga św. Róża z Limy, a szczęśliwe dzieciństwo potomstwu zapewnia św. Gezelin. Swojego patrona mają nawet mężczyźni, którzy poślubili złośliwe kobiety: to św. Gumar. Psy, koty i reszta zwierząt domowych też nie pozostają bez opieki – dba o nie św. Franciszek. A jeśli kogoś któreś pogryzie, trzeba się modlić do św. Huberta.

POGODA NA ŻYCZENIE

Przed wyjazdem na wakacje można się pomodlić do św. Medarda – dba o rolników, ogrodników i plantatorów winnej latorośli, zapewniając im ładną pogodę. Deszcz powstrzyma św. Sabina, a burze przepędzi św. Agata i św. Scholastyka. Przed gradem chroni św. Marek Ewangelista, a przed przymrozkami – św. Serwacy. Suszami zajmuje się św. Symforian z Autun, a powodziami – św. Donacjan, biskup Reims.

JUNIOR POD OCHRONĄ

Dzieci są chronione przez całą rzeszę świętych, już w czasie porodu. Czuwa wtedy nad nimi św. Peregryn. Chyba że na świat przychodzą wieloraczki – opieka nad nimi należy do św. Notburga. Aby karmiącym je matkom nie zabrakło mleka, modlą się do św. Agaty. Jeśli maluchy chorują – opiekuje się nimi św. Aldegunda, a gdy trzeba ratować ich dusze – św. Monika. Pomaga też wdowom, zdradzanym kobietom i tym, które zawiodły się na swoich dzieciach.

SZKOLNY DOPING

Gdyby od szkoły można było uciec, jedno z zajęć straciłby św. Maciej Apostoł, który czuwa nad szczęśliwym rozpoczęciem roku szkolnego. Uniwersytetami opiekuje się św. Hieronim na spółkę ze św. Katarzyną Aleksandryjską, szkoły powszechne to działka św. Stanisława Kostki. O zdanie nawet najtrudniejszych egzaminów studenci modlą się do św. Józefa z Kupertynu. Młodszym uczniom w kłopotach szkolnych pomaga zaś św. Nonnosus.

I CAŁA RESZTA

Alkoholikom pomaga św. Mateusz Apostoł, a abstynentów wspiera św. Maksymilian Kolbe.O sprawy finansowe troszczy się św. Stefania, podobnie o gry loteryjne. Pomaga też poszukiwaczom skarbów.Gejami i lesbijkami opiekuje się św. Sebastian.Ludzi niewinnie oskarżonych wspiera św. Rajmund, prześladowanych św. Elżbieta Węgierska, a więzionych św. Wolfgang.Poszukiwaczom zaginionych przedmiotów sprzyja św. Antoni, szukających ciał topielców wspiera św. Katarzyna Aleksandryjska.Przed kradzieżą chroni św. Mikołaj, on także pomaga odzyskać łup złodzieja. Samymi złodziejami opiekuje się zaś św. Dyzma.