Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Ponad miliard osób na całym świecie, od Londynu przez Sao Paulo, Seul, New Delhi, aż do Nowego Jorku, Rzymu i Kairu bierze udział w akcjach na rzecz ekologii i walce ze zmianami klimatycznymi.

Jak na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi? Oto tylko kilka przykładów:

W Kopenhadze w Danii, a także w sześciu innych miastach na pięciu kontynentach, Duński Instytut Kultury organizuje projekt CO2 Zielony Napęd. Biegacze, spacerowicze, rowerzyści i rolkarze używają miasta jako płótna do stworzenia napisu “CO2” za pomocą urządzeń GPS.

W Argentynie, wolontariusze z Fundacji Surfrider czyszczą miejscowe plaże i sadzą wiecznie zielone krzewy, które pomogą zapobiec erozji wiatru i wody.W Ghanie, Program Rozwoju Edukacji Obszarów Wiejskich (REDEP) organizuje imprezę na rzecz poprawy stanu środowiska – wspólne sprzątanie, spektakle na temat ekologii i konkursy literackieW Indiach z okazji Dnia Ziemi jedna z sieci supermarketów dystrybuuje darmowe sadzonki i organizuje dyskusje na temat skutków zmian klimatycznych i sposobów ich złagodzenia.

W Mediolanie, tysiące ludzi zbierają się na festiwalu Dnia Ziemi, by zdobyć informacje na temat ochrony środowiska i pobudzić działanie lokalnych inicjatyw ekologicznych.W Seulu, w Korei Południowej, Ecomom Korea organizuje flash mob z okazji Dnia Ziemi. Uczestnicy zatańczą do hitu “Gangnam Style”. W mieście odbędzie się także wystawa na temat zmian klimatycznych.W Veracruz w Meksyku pracownicy fundacji Tortugas Fundacion Yepez zachęcają do ochrony siedlisk żółwi morskich poprzez czyszczenie miejscowych plaż i organizowania akcji zalesiania.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony od 1970 r. 22 kwietnia. Ma na celu promowanie ekologicznych postaw i zwrócenie uwagi na problemy zanieczyszczania Ziemi.