Przeżył wypadek i zaczął “widzieć” muzykę. Synestezja wywołana w niezwykły sposób

Synestezja jest rzadkim stanem neurologicznym, w którym doświadczenia jednego zmysłu przekładają się na odbiór innego. Zdolności takie można nabyć w różny sposób, ale 66-letni muzyk nie spodziewał się, że doprowadzi do tego wypadek motocyklowy.
Synestezja pozwala na “widzenie” muzyki /Fot. Pexels

Synestezja pozwala na “widzenie” muzyki /Fot. Pexels

W większości przypadków uraz mózgu oznacza zagrożenie życia. Dla pewnego mężczyzny okazał się on szansą, by inaczej spojrzeć na świat. Latem 2021 r. pewien 66-letni artysta, który został nauczycielem muzyki, jechał na motocyklu i uległ poważnemu wypadkowi. Przeleciał ponad 9 m w powietrzu i choć kask, który miał na głowie ochronił go przed najgorszym, doszło do tzw. urazowego uszkodzenia mózgu (TBI). To, co wydarzyło się później, było co najmniej nieoczekiwane. Szczegóły opisano w czasopiśmie Neurocase.

Synestezja wywołana urazem mózgu

Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) mężczyzny najwyraźniej spowodowało u niego rozwój synestezji, które powoduje “mieszanie” zmysłów. Niektóre osoby z synestezją widzą określone kolory lub kształty, gdy słyszą konkretne dźwięki.

Czytaj też: Synestezja: jak smakują czerwone kwadraty?

W przypadku opisywanego mężczyzny, słuchanie muzyki sprawiło, że widział nuty w swoim umyśle tak, jakby widział je zapisane w zeszycie. Zdobył również umiejętność nazywania akordów w piosence na podstawie jej odsłuchu, a ponadto był wyjątkowo kreatywny – czasami budził się w środku nocy, by tworzyć. Epizody te trwały około czterech miesięcy, w tym czasie pacjent skomponował utwór zespołowy, o którym później zapomniał. Kiedy on i jego żona wysłuchali utworu, oboje opisali go jako “interesujący i dziwaczny”.

Prof. Lealani Mae Acosta w Vanderbilt University Medical Center mówi:

Podczas gdy TBI jest zwykle związane z “negatywnymi wynikami”, w których funkcja pacjentów jest upośledzona, był to wyjątkowy przypadek podkreślający pozytywny wynik zwiększonej kreatywności i synestezji.

Warto jednak zauważyć, że nie ma pewności, czy to uraz mózgu mężczyzny bezpośrednio spowodował synestezję i wzrost kreatywności. Nie da się tego potwierdzić, bo objawy TBI minęły, a wraz z nimi zniknęły niezwykłe zdolności mężczyzny.

Czytaj też: Psychodeliki przełomem w leczeniu chorób i urazów mózgu? Wpływają na układ immunologiczny [WYWIAD]

Synestezja jest rzadkim zjawiskiem, występującym u około 1 na 2000 osób. Większość osób, które mają ten stan, rodzi się z nim, ale istnieją doniesienia o ludziach, którzy nabyli synestezję po urazie mózgu. Podobnie, zdarzały się przypadki osób, które stały się bardziej kreatywne po doświadczeniu uszkodzenia mózgu.

W literaturze medycznej opisano tylko jeden inny przypadek synestezji i zwiększonej kreatywności występujących razem po urazie mózgu, w którym kobieta po udarze poczuła się “zmuszona” do malowania i doświadczyła zmian w bólu neuropatycznym (ból wynikający z uszkodzonych nerwów) w zależności od kolorów, których używała. Te zdarzenia jasno wskazują, że w oba te stany są zaangażowane podobne szlaki neurologiczne.