Syntetyczne drożdże i tańsze piwo

Amatorzy piwa wkrótce będą mogli cieszyć się niższymi cenami tego napoju. Wszystko dzięki syntetycznym drożdżom, które po raz pierwszy zostaną wykorzystane do tego celu.

Brytyjscy naukowcy chcą stworzyć genomy, które będą mogły być wykorzystywane przy hodowli różnych gatunków drożdży. Mają nadzieję, że te stworzone przez człowieka formy zostaną wykorzystane przez przemysł piwowarski do produkcji tańszego i mocniejszego piwa.

Naukowcy zrzeszeni w międzynarodowym projekcie badawczym chcą po raz pierwszy w historii stworzyć sztuczną formę życia poprzez zbudowanie od podstaw genomu bakterii.

Badacze, którzy otrzymali dotację w wysokości miliona funtów od rządu Wielkiej Brytanii, najpierw odtworzą podstawową wersję gatunku Saccharomyces cerevisiae, czyli drożdży wykorzystywanych w przemyśle piwowarskim do fermentacji piwa.

Będzie to pierwszy przypadek wykorzystania genomu, który został zbudowany od podstaw dla organizmów eukariotycznych, królestwa, które obejmuje rośliny i zwierzęta.

Naukowcy chcą tak zaprojektować część genomu drożdży, by mogły one pełnić funkcje, które w naturalnych warunkach nie są możliwe.

Zdaniem badaczy, pozwoli to stworzyć bardziej wydajne drożdże, które będą wymagały mniej energii i tolerowały więcej alkoholu, dzięki czemu piwo stanie się mocniejsze.

Władze Wielkiej Brytanii chcą w przyszłości lepiej dofinansowywać projekty związane z biologią syntetyczną. Daje ona nadzieję na powstanie nowych rozwiązań w zakresie paliw, leków i produkcji żywności.

Syntetyczna biologia budzi jednak liczne kontrowersje. Jej przeciwnicy twierdzą, że naukowcy próbują “bawić się w Boga”, próbując stworzyć całkowicie nowe formy życia. Istnieją również obawy, że syntetyczne formy życia mogą wydostać się z laboratoriów i rozprzestrzenić się w sposób niekontrolowany.

Więcej:Przyroda