Na wojnie jak w grze z kodami. Ten system sprawia, że nawet snajperzy będą bać się strzelać

Nie raz zapewne oglądaliście filmy, w których to blask lunety zdradzał snajpera albo główni bohaterowie radzili sobie ze złoczyńcami, eliminując ich z ukrycia. Czy takie sytuacje mają rację bytu? Nowy system odpowiada na to pytanie.
Na wojnie jak w grze z kodami. Ten system sprawia, że nawet snajperzy będą bać się strzelać

Wystrzały z broni palnej można łatwo zlokalizować. CASTLE jest tego świetnym przykładem

W ogólnym rozrachunku każdemu wystrzałowi z broni palnej towarzyszy przede wszystkim głośny huk. Ten jest powodowany głównie z powodu gwałtownego rozprężania się gazów i wynikającej z tego fali uderzeniowej powstającej podczas wystrzału pocisku. Tak się składa, że kiedy pocisk zostaje wystrzelony, prędkość nadaje mu właśnie spalanie materiałów miotających w naboju, które generuje dużą ilość gazu pod wysokim ciśnieniem. To właśnie wykorzystała holenderska firma elektroniczna Microflown AVISA, która opracowała wraz z SPACELAB MX nowy akustyczny system lokalizacji wystrzałów.

Czytaj też: Ile broni jądrowej jest na świecie? Szokujące wnioski szwedzkiego raportu

Akustyczny lokalizator wystrzałów CASTLE został zintegrowany z pojazdem opancerzonym za pomocą zdalnej stacji uzbrojenia i pomyślnie przetestowany w Meksyku. Do działania wykorzystuje cztery czujniki Acoustic Multi Mission Sensors w kształcie kopca, które to zapewniają lokalizację podczas jazdy pod każdym kątem bezpośredniego ostrzału. Jest więc w stanie namierzyć pozycję strzelca lub systemu broni przy użyciu czujników akustycznych i wibracyjnych, a także kombinacji takich czujników, co ponoć “robi bardzo szybko i dokładnie”.

Wchodząc w szczegóły, trzeba wyjaśnić, że system CASTLE działa w oparciu o wektorowe czujniki akustyczne, które mierzą zarówno ciśnienie akustyczne, jak i prędkość cząstek fal dźwiękowych generowanych przez wystrzały. Porównując te dwa parametry, system może określić kierunek źródła dźwięku i odfiltrować wszelkie szumy tła lub odbicia, aby wskazywać tylko te rzeczywiste zagrożenia.

Czytaj też: Oto odpowiedź Izraela na niezniszczalną broń. Dołączy do legendarnej Procy Dawida

System wykorzystuje również algorytm triangulacji, który łączy dane z wielu czujników w celu obliczenia odległości i lokalizacji strzelca, dzięki czemu może również zidentyfikować rodzaj wystrzelonej broni, analizując sygnaturę akustyczną wystrzału, taką jak wybuch lufy, fala uderzeniowa i odgłos lotu pocisku. Znając pozycję strzelca, strona atakowana ma możliwość zarówno lepszego dobrania osłony, jak i przeprowadzenia kontrataku nawet z dział większego kalibru (moździerzy, artylerii).

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!