Chińczycy mają system, którego nie da się zhakować. Właśnie przeszedł ostateczny test

Technologie kwantowe to nie tylko możliwość wykonywania zaawansowanych obliczeń w mgnieniu oka, ale również szereg innych potencjalnych korzyści. Chińscy naukowcy wykorzystali je na potrzeby szyfrowania komunikacji, dzięki czemu byli w stanie przeprowadzić rozmowę telefoniczną o tak wysokim poziomie bezpieczeństwa, że w zasadzie nie było szansy na jej przejęcie.
Chińczycy mają system, którego nie da się zhakować. Właśnie przeszedł ostateczny test

Państwo Środka już od najmniej kilku lat temu na dobre zerwało z łatką taniego producenta będącego podwykonawcą dla zachodnich gigantów. Tamtejsi naukowcy tworzą własne technologie (choć nie da się ukryć, że swego czasu Chiny prowadziły bardzo wątpliwą politykę patentową), dzięki czemu kraj jest w coraz mniejszym stopniu uzależniony od zleceń z zewnątrz. Jednym z obszarów, w których Chińczycy okazują się pionierami, jest komunikacja kwantowa.

Czytaj też: Zaskoczenie! Na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong odkryto nieznany wcześniej mikroorganizm

O imponującym przebiegu eksperymentu poinformowała China Telecom Quantum Group. Jak wynika z przedstawionych informacji, udało się nawiązać połączenie między Pekinem a Hefei, na dystansie około 1000 kilometrów. Rozwiązanie umożliwiające prowadzenie takich szyfrowanych kwantowo rozmów może stanowić klucz do komunikacji przyszłości.

Powiązana z chińskimi władzami firma prowadziła badania mające na celu opracowanie komercyjnego systemu kryptografii, który byłby odporny nawet na ataki z wykorzystaniem komputerów kwantowych. Jak zapowiedzieli, tak zrobili, a teraz dysponują pierwszym takim rozwiązaniem na całym świecie.

System komunikacji kwantowej posłużył chińskim naukowcom do przeprowadzenia szyfrowanej rozmowy na dystansie 1000 kilometrów

Do sukcesu doszło po tym, jak stojący za nim inżynierowie połączyli w jedną całość dwa różne rozwiązania. Pierwsze, w postaci Quantum Key Distribution, odpowiadało za bezpieczne przesyłanie kluczy szyfrujących w oparciu o mechanikę kwantową, podczas gdy drugie, czyli Post-Quantum Cryptography, posłużyło im do ochrony danych przy użyciu złożonych algorytmów matematycznych.

W ostatecznym rozrachunku powstało narzędzie, które powinno być bardzo przydatne w dziedzinach takich jak komunikacja w czasie rzeczywistym, ochrona danych i uwierzytelnianie tożsamości. Rozwój cyberbezpieczeństwa będzie kluczowy, jeśli ludzkość chce wejść w posiadanie infrastruktury komunikacyjnej odpornej na ataki z wykorzystaniem technologii kwantowych.

Czytaj też: Ogniwa słoneczne z czystego perowskitu biją rekordy wydajności. Działają nawet w 85C

Bo tam, gdzie pojawią się możliwości, niemal równie szybko dojrzymy zagrożenia. Z tego względu konieczne jest opracowanie zabezpieczeń, co potwierdziło się w tym przypadku. Warto zauważyć, że wcale nie chodzi o dopiero raczkującą technologię, lecz narzędzie, które według jego twórców jest już przystosowane do użytku na komercyjną skalę. 

Najlepiej świadczy o tym fakt, iż infrastruktura potrzeba do utworzenia takiej sieci powstała już na terenie szesnastu największych chińskich miast. Będą one podstawą dla ogólnokrajowej sieci pozwalającej na kwantową, bezpieczną komunikację. Test zorganizowany na dystansie około tysiąca kilometrów był idealnym potwierdzeniem przydatności tej technologii.