Te dzieci rodziły się martwe. Starożytny obszar zawiera ich szczątki

Działania archeologów na terenie francuskiego Auxerre doprowadziły do odnalezienia tzw. nekropolii. Pochodzący z czasów starożytnych cmentarz jest wypełniony pochówkami martwych dzieci – zarówno tych zmarłych na skutek poronienia, jak i wkrótce po narodzinach.
Te dzieci rodziły się martwe. Starożytny obszar zawiera ich szczątki

Ustaleniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele INRAP, którzy próbowali wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do śmierci pogrzebanych we Francji osób. Arenę ich działań stanowił Place du Maréchal Leclerc, gdzie od lutego trwają zakrojone na szeroką skalę wykopaliska związane z rewitalizacją tamtejszego krajobrazu.

Czytaj też: Grobowca legendarnego cesarza strzeże 6000 wojowników. Archeolodzy zlokalizowali ukrytą komorę

Co ciekawe, historia osadnictwa w tym miejscu sięga 30 roku p.n.e. kiedy to celtyckie plemię zwane Senonami stworzyło tam fortyfikacje. Miasto Autessiodurum powstało nad brzegiem rzeki Yonne, a w III wieku Cesarstwo Rzymskie wyznaczyło je na stolicę prowincji. I choć już wcześniej miasto pełniło całkiem istotną rolę, to dopiero w tym momencie zyskało znacznie większe znaczenie polityczne. 

W kolejnym stuleciu powstały tam dodatkowe fortyfikacje, pod którymi archeolodzy zlokalizowali niedawno nekropolię. Jak wykazały bliższe oględziny znalezionych szczątków, ten starożytny cmentarz był zarezerwowany dla ofiar poronień oraz niemowląt zmarłych wkrótce po przyjściu na świat. Naukowcy, prowadząc tam badania, zyskali możliwość zrozumienia, jak wyglądały ówczesne rytuały.

Na terenie starożytnej nekropolii we francuskim Auxerre archeolodzy odnaleźli liczne szczątki. Należały do ofiar poronień oraz niemowląt zmarłych wkrótce po narodzinach

Tak jak w przypadku wielu dawnych pochówków, tak i tutaj zmarłym towarzyszyły różnego rodzaju przedmioty grobowe. Archeolodzy natknęli się między innymi na fragmenty potłuczonej zastawy stołowej oraz szereg innych artefaktów, choćby pieniądze czy perły. Na głowie jednego z dzieci umieszczono natomiast miniaturową ceramiczną filiżankę. 

Czytaj też: Prehistoryczny obiekt z Syberii wciąż zadziwia. Zawiera symbole z zupełnie innej części świata

Analizując poszczególne groby, uczestnicy wykopalisk zwrócili uwagę na ogromne zróżnicowanie pochówków. Niektóre dzieci umieszczono w pozycjach embrionalnych, podczas gdy inne układano na plecach. Szkieletów jest tak wiele, że powinny stanowić źródło cennych informacji na temat pochówków dziecięcych organizowanych w okresie od I do III wieku. To istotne odkrycie, wszak znacznie częściej archeolodzy znajdują groby przeznaczone dla osób dorosłych.