Szczątki poległych pod Grunwaldem od 60 lat leżą w kartonach. Bo nie ma funduszy na badania

– Naszym marzeniem są badania tych szczątków – mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przyznaje, że w magazynie muzeum w Morągu przechowywane w kartonach mogą być szczątki nawet 300 poległych. Niektóre leżą tam od 60 lat.
Szczątki poległych pod Grunwaldem od 60 lat leżą w kartonach. Bo nie ma funduszy na badania

O znalezionych przez lata szczątkach wiadomo niewiele. Część scharakteryzowano jako szczątki należące do mężczyzn w wieku między 25 a 50 lat. Na wielu kościach widać ślady urazów po uderzeniu ostrym narzędziem. Niektóre czaszki noszą ślady urazów zadanych od tyłu. To może potwierdzać, że szczątki należą do rycerzy, którzy w 1410 roku zginęli na polu pod Grunwaldem w trakcie bitwy.

– Naszym marzeniem są badania tych szczątków, ponieważ dzisiejsza technika pozwala określić, z jakich części Europy pochodzili ci ludzie, a nawet jak się odżywiali, czy na coś chorowali. Chcielibyśmy też zrobić rekonstrukcje wyglądu ich twarzy, co jest możliwe, ponieważ zachowane są czaszki – przyznał dr Drej w rozmowie z PAP.

Jednak muzeum nie ma własnych środków na badania, a wsparcia z grantów naukowych nie udało się pozyskać. Choć Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajduje się w Stębarku, szczątki rycerzy spoczywają w Morągu. Trafiły tam, ponieważ w czasie prowadzenia wykopalisk Muzeum Bitwy pod Grunwaldem należało do zespołu placówek muzealnych Muzeum Warmii i Mazur.

Obecnie trwa budowa nowego gmachu muzeum bitwy. Dr Drej ma nadzieję, że w nowym budynku znajdzie się miejsce na wystawienie dla zwiedzających szczątków poległych rycerzy np. pokazując je w takiej formie, w jakiej odkryto je podczas prac archeologicznych. Nawet, jeśli nie uda się pozyskać pieniędzy na ich zbadanie czy rekonstrukcje twarzy.

60 lat czekania

Pierwsze ludzkie kości na Polach Grunwaldzkich odkryto jeszcze w latach 60. XX wieku. Wówczas w przedsionku ruin kaplicy pobitewnej znaleziono zbiorowy grób, w którym spoczywało sześć osób. Kolejny masowy grób z 30 poległymi znaleziono przy południowej ścianie kaplicy.

W ciągu następnych lat, aż do lat 80. XX wieku, znajdowano kolejne groby. Łącznie w magazynie muzeum w Morągu mogą znajdować się kości nawet 300 osób.

Dodał, że muzeum nie ma jednak pieniędzy na te badania, nie udało się na ten cel uzyskać także grantów. Dr Drej w rozmowie z PAP przyznał, że ma nadzieję, iż w nowym, budowanym obecnie gmachu muzeum pod Grunwaldem będzie można zaprezentować część szczątków

Na Polach Grunwaldu i okolicznych polach uprawnych wciąż znajdowane są artefakty związane z bitwą z 1410 roku. Najczęściej archeologom i detektorystom udaje się odnaleźć groty strzał i bełtów. W tym roku odbyła się już siódma edycja prac poszukiwawczych, w których pod nadzorem archeologa brało udział 70 detektorystów z całego kraju. Z powodu pandemii w tym roku w poszukiwaniach nie uczestniczyli Litwini, czy Skandynawowie.