Pierwsza taka szczepionka na świecie chroni nienarodzone dzieci. Czy Amerykanie zdążą przed zimą?

W Stanach Zjednoczonych została zatwierdzona pierwsza na świecie szczepionka, która jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, a ma chronić nienarodzone dzieci przed ciężką postacią infekcji RSV. To przełom, na który czekaliśmy i kamień milowy w walce z wirusem.
To pierwsza taka szczepionka przeciwko RSV – chroni dzieci już w łonie matki /Fot. Freepik

To pierwsza taka szczepionka przeciwko RSV – chroni dzieci już w łonie matki /Fot. Freepik

Abrysvo to szczepionka Pfizer, którą od jakiegoś czasu mogą stosować osoby starsze, a teraz została zatwierdzona przez FDA dla kobiet w ciąży. Pojedynczy zastrzyk podany w okresie od 32. do 36. tygodnia ciąży może chronić niemowlęta od porodu do szóstego miesiąca życia. To właśnie dla takich dzieci infekcja syncytialnym wirusem oddechowym (RSV) jest najgroźniejsza, a wielu przypadkach kończy się tragicznie.

Czytaj też: Szczepionka przeciwko boreliozie kiedyś istniała. I wtedy zjawili się antyszczepionkowcy

To kolejny ważny oręż do walki z wirusem, który według oficjalnych szacunków powoduje dziesiątki tysięcy hospitalizacji wśród niemowląt i osób starszych w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

Dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA, mówi:

RSV jest częstą przyczyną chorób u dzieci, a niemowlęta należą do grup najwyższego ryzyka ciężkiej choroby, która może prowadzić do hospitalizacji. To zatwierdzenie daje podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną i kobietom w ciąży możliwość ochrony niemowląt przed tą potencjalnie zagrażającą życiu chorobą.

Nowa szczepionka ochroni najmłodszych przed RSV

RSV to wysoce zakaźny wirus, który powoduje infekcje dróg oddechowych u osób w każdym wieku na całym świecie. Rozprzestrzenianie się wirusa ma charakter sezonowy, zwykle rozpoczynając się jesienią i osiągając szczyt w zimie. U większości osób dorosłych RSV powoduje łagodne objawy, podobne do przeziębienia, ale u osób starszych i małych dzieci, może być szczególnie groźny.

Czytaj też: Szczepionka jedna na zawsze. Nie będzie trzeba brać kolejnych dawek

Zatwierdzenie Abrysvo przez FDA nastąpiło po badaniu klinicznym z udziałem około 7000 kobiet w ciąży, które wykazało, że szczepionka Pfizera zmniejszyła ciężką chorobę wywołaną przez RSV o 82 proc. u dzieci w wieku 0-3 miesięcy i 69 proc. w wieku 0-6 miesięcy.

Ta szczepionka to nowy oręż w walce z RSV – Abrysvo /Fot. Pfizer

Zgłaszane działania niepożądane przez ciężarne pacjentki, które otrzymały Abrysvo, obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia (najpopularniejszy odczyn poszczepienny na świecie), ból głowy, ból mięśni i nudności (mogły być związane z ciążą). Niebezpieczne zaburzenie ciśnienia krwi, znane jako stan przedrzucawkowy, wystąpiło u 1,8 proc. ciężarnych, które otrzymały Abrysvo, w porównaniu z 1,4 proc. osób otrzymujących placebo.

FDA zauważyła również nierównowagę w liczbie przedwczesnych porodów między grupą, która otrzymała szczepionkę a placebo (5,7 proc. w porównaniu do 4,7 proc.), ale stwierdziła, że wielkość próby była niewielka, a temat zasługuje na dalsze badania. Firma Pfizer zobowiązała się do dalszego monitorowania sytuacji.

Zatwierdzenie przez FDA to dopiero pierwszy etap. Teraz Abrysvo musi uzyskać zgodę CDC, która przedstawi swoje zalecenia dotyczące najlepszego sposobu stosowania szczepionki. Nie ma pewności, czy preparat będzie dostępny dla pacjentów jeszcze przed tegorocznym szczytem infekcji RSV.