Szkielet pokryty kryształami, czyli efektowne znalezisko dokonane wewnątrz jaskini

Actun Tunichil Muknal to nazwa stanowiska archeologicznego związanego z kulturą Majów. W jednej z tamtejszych jaskiń odnaleziono kiedyś szczątki, które z czasem pokryły się pewnym minerałem.
Szkielet pokryty kryształami, czyli efektowne znalezisko dokonane wewnątrz jaskini

W momencie śmierci osoba ta miała około 18 lat, a na skutek zjawiska mineralizacji kości pokryły się kalcytem. Nazywana Kryształową Dziewicą, początkowo została uznana za kobietę. Z czasem wyszło jednak na jaw, że to nastoletni chłopiec. Wydaje się, iż mógł on zostać złożony w formie ofiary, choć nie ma co do tego pewności.

Czytaj też: Znaleźli ślady stóp sprzed 300 000 lat. Kto je pozostawił?

Poza ludzkimi kośćmi na miejscu dokonano również innych znalezisk. Zalicza się do nich przede wszystkim fragmenty ceramiki, choć nie sposób pominąć co najmniej 14 innych ludzkich szkieletów, na które natrafili eksploratorzy jaskini. 

Z dotychczasowych ustaleń wynika, jakoby rzeczone obiekty znalazły się w jaskini w okresie od 700 do 900 roku. Czas ten był istotny dla cywilizacji mezoamerykańskiej, która doczekała się wtedy rozwoju swoich podstaw. Dość powiedzieć, że w niewielkiej odległości od Actun Tunichil Muknal znajdowało się na przykład Xunantunich, swego czasu będące istotnym ośrodkiem obrzędowym.

Położona na terenie Belize jaskinia, w której spoczywały szczątki Kryształowej Dziewicy, nie jest szczególnie łatwo dostępna. Aby do niej dotrzeć należy przeprawić się przez wodę, po drodze przeciskając się przez wąskie korytarze. Z tego względu wstęp jest możliwy wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Na miejscu nie można też wykonywać zdjęć, co stanowi pokłosie wydarzeń sprzed ponad dziesięciu lat, kiedy to jeden z turystów upuścił aparat na czaszkę spoczywającą w jaskini, częściowo ją uszkadzając. 

Szkielet, ze względu na budowę, początkowo uznano za kobiecy. Z czasem okazało się jednak, że są to szczątki należące do nastoletniego chłopaka

Majowie zajmowali bardzo duży obszar, obejmując swoim zasięgiem współczesny Meksyk, Belize, Gwatemalę i Honduras. Ludy te utworzyły cywilizację około 400 roku p.n.e., a w okresie od 700 do 900 roku nastąpił szczyt jej rozwoju. I choć funkcjonowanie tamtejszych ośrodków administracyjnych było problematyczne jeszcze przed dotarciem kolonizatorów z Europy, to ich przybycie stanowiło swego rodzaju gwóźdź do trumny majańskiej cywilizacji. Ostatnie wolne miasto Majów zostało zdobyte pod koniec XVII wieku, w 1697 roku.

Czytaj też: Nasi sąsiedzi wydobyli pamiątki po tajemniczej społeczności. Znajdowały się w jaskini

Jeśli zaś chodzi o samo Actun Tunichil Muknal, to można tę nazwę przetłumaczyć jako Jaskinię Kryształowego Grobu. Z kolei wśród lokalnych mieszkańców powszechnie używanym terminem było Xibalba, co stanowiło odniesienie do nazwy podziemnego świata Majów. Jaskinię tę uznawano za wejście do piekła, gdzie po drodze można było napotkać skropiony oraz rzeki wypełnione krwią.