Shen idzie pod młotek. Ty też możesz sobie kupić szkielet tyranozaura – wystarczy gruby portfel

Waży 1400 kilogramów, ma blisko 5 m wysokości i prawdopodobnie zostanie sprzedany za 25 milionów dolarów. To Shen – pełnowymiarowy szkielet tyranozaura, który w listopadzie zostanie wystawiony na aukcji w Hongkongu.
Shen

Shen

Żyjemy w świecie, w którym wszystko jest na sprzedaż. Także z – wydawać by się mogło bezcennymi – eksponatami naukowymi, których miejsce jest nie w prywatnych kolekcjach, a muzeach przyrodniczych, dostępnych dla wszystkich głodnych wiedzy. Być może Shen docelowo tak właśnie skończy, ale zanim się o tym przekonamy, szkielet musi zostać wylicytowany. Jeżeli macie wolne co najmniej 15 milionów $, warto się zainteresować tym eksponatem, bo jest jedyny w swoim rodzaju.

Czytaj też: Tyranozaur był tylko jeden? Znamy zakończenie sporu naukowców

Szkielet tyranozaura zostanie wystawiony na sprzedaż 30 listopada w domu aukcyjnym Christie’s w Hongkongu. Wartość skamieniałości została ustalona na 15-25 milionów $.

Shen trafi na sprzedaż – cena wywoławcza zwala z nóg

Szkielet tyranozaura nazywa się Shen, ale jego nowy właściciel zyska pełne prawa, także do nazwy. Formalnie będzie mógł zrobić z nim, co będzie chciał i prawdopodobnie trafi do prywatnej kolekcji. Shen ma 12,2 m długości; 4,6 m wysokości i 2,1 m szerokości. Waży 1400 kg. Według Christie’s będzie to pierwszy raz, kiedy tyranozaur zostanie sprzedany na aukcji w Azji.

Shen

Francis Belin, prezes Christie’s Asia Pacific, mówi:

To zaszczyt, że powierzono nam pierwszą w Azji aukcję szkieletu T. rex. Jest to światowej klasy okaz dla muzeów i instytucji, a jego listopadowa aukcja w Hongkongu daje kolekcjonerom z Azji i Australii bezprecedensową możliwość posiadania wyjątkowego fragmentu naszej globalnej historii naturalnej. Shen znacząco urozmaica naszą tegoroczną ofertę sprzedaży na jesiennej aukcji w Hongkongu, podążając śladami dwóch wybitnych szkieletów dinozaurów wystawionych na aukcjach w Nowym Jorku – STAN-a, którego w 2020 roku sprzedano za rekordową kwotę 31,8 miliona $ i Raptor-a, który został sprzedany za 12,4 miliona $. Jesteśmy świadkami rosnącego popytu w regionie na obiekty o znaczeniu historycznym i szczerze cieszymy się na zaangażowanie muzeów, instytucji, kolekcjonerów i ogółu społeczeństwa na całym świecie.

Zanim Shen trafi na aukcję w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, będzie wystawiony w Victoria Theatre & Concert Hall w Singapurze, gdzie wszyscy chętni będą mogli zobaczyć go “po raz ostatni”. Choć brzmi to nieco dramatycznie, to trzeba przygotować się na taką ewentualność.

Tyranozaur, do którego należał szkielet Shena, żył ok. 68 mln lat temu w okresie kredy. Szczątki znaleziono w formacji Hell Creek, w hrabstwie McCone w Montanie.