Brytyjczycy przygotowują się na atak z morza. Pomoże im sztuczna inteligencja

Marynarka wojenna Wielkiej Brytanii przeprowadziła ćwiczenia skupiające się na różnych scenariuszach działań desantowych. Wniosek po nich jest klarowny: sztuczna inteligencja pomoże strzec bezpieczeństwa wyspy.
Ćwiczenia na plaży w Hampshire /Fot. Royal Navy

Ćwiczenia na plaży w Hampshire /Fot. Royal Navy

Brytyjskie Siły Zbrojne przeprowadziły specjalne ćwiczenia desantu, aby pomóc w szkoleniu i rozwijaniu technologii bazujących na sztucznej inteligencji. Trwały one pięć dni i odbyły się pod koniec września na nieujawnionej plaży w Hampshire.

Czytaj też: Ukraina ma jeżdżącego robota kamikadze i nie zawaha się go użyć

W manewrach udział wzięło 130 pracowników, 13 okrętów, autonomiczne pojazdy pływającej, autonomiczne pojazdy latające oraz ponad 50 kamer i czujników do gromadzenia danych. Zebrane informacje zostaną wykorzystane do szkolenia algorytmów sztucznej inteligencji i kształtowania rozwoju nowych etycznych technologii jej wykorzystania.

James Cartlidge, minister odpowiedzialny za zamówienia publiczne, mówi:

Inwestycje w nowe technologie zapewniają naszym siłom zbrojnym narzędzia, których potrzebują, aby wyprzedzić pojawiające się zagrożenia, i zapewniają bezpieczeństwo narodowe w stale zmieniającym się krajobrazie technologicznym.

Sztuczna inteligencja pomoże brytyjskim żołnierzom

W ćwiczeniach wzięło udział 12 partnerów branżowych i międzynarodowych Royal Navy. Kluczowe było przeprowadzenie manewrów przed nachodzącym szczytem bezpieczeństwa AI organizowanym przez Wielką Brytanię na początku listopada.

Czytaj też: Proteus nowym strażnikiem Wielkiej Brytanii. To jednostka jedyna w swoim rodzaju

Podczas ćwiczeń personel w różny sposób wsiadał i opuszczał pojazdy, aby symulować różne sytuacje – i to pomimo silnego wiatru o prędkości dochodzącej do 74 km/h. W jednym ze scenariuszy żołnierze wykonywali lądowania synchroniczne, a w innym opuszczali łodzie w celowo “chaotyczny sposób”. Wszystkie zebrane dane zostały poddane analizie przez algorytmy sztucznej inteligencji. Obejmowały one m.in. dane wizualne, dane w podczerwieni, dane sonarowe i radarowe, a także metadane pomocnicze, takie jak lokalizacja platformy i czujników, warunki pogodowe i stan morza.

Charlie Maslen, kierownik ds. technicznych manewrów, podsumowuje:

Była to ambitna i wymagająca próba opierająca się na doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej zdobytej podczas poprzednich ćwiczeń naziemnych. Przeprowadzenie próby z czujnikami obejmującymi trzy dziedziny – ląd, morze i powietrze – z udziałem 12 oddzielnych partnerów branżowych było niezwykle złożone. Do tego przez dwa dni przeszkadzał nam wiatr o prędkości 40 węzłów.

Dane przechwycone z wideo, zdjęć i innych źródeł zostaną wykorzystane do szkolenia algorytmów sztucznej inteligencji w zakresie wykrywania obiektów, w tym innych okrętów. Co więcej, dane wygenerowane w ramach prób umożliwią brytyjskiemu ministerstwu obrony i partnerom branżowym opracowywanie nowych produktów sztucznej inteligencji.