Wspomnienia można wymazać. Pojawiła się nowa technika

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku dokonali potencjalnie przełomowego odkrycia. Wymyślona przez nich metoda umożliwia usuwanie wybranych wspomnień.
Wspomnienia można wymazać. Pojawiła się nowa technika

Takie podejście do sprawy powinno być szczególnie przydatne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju traumy, choć potencjalnych zastosowań powinno być oczywiście więcej. O szczegółach związanych z proponowaną techniką czytamy w Learning & Memory.

Czytaj też: Fentanyl przestanie być problemem? Powstała innowacyjna szczepionka na opioidową epidemię

Jak wyjaśniają autorzy publikacji, kluczem do sukcesu okazało się odtwarzanie dźwięków podczas snu. Już wcześniej wykazano, iż w takich okolicznościach można wzmocnić pewne wspomnienia, natomiast tutaj naukowcy chcieli osiągnąć odwrotny efekt.

Chociaż na tym etapie wciąż jest wysoce eksperymentalnie, wyniki naszego badania wskazują na możliwość zarówno zwiększenia jak i zmniejszenia zdolności do przywoływania konkretnych wspomnień poprzez odtwarzanie wskazówek dźwiękowych, gdy osoba śpi. Ludzie, którzy doświadczyli traumy, mogą cierpieć na szeroki zakres niepokojących objawów z powodu wspomnień o tych wydarzeniach. […] nasze odkrycie może potencjalnie utorować drogę do nowych technik osłabiania tych wspomnień, które mogłyby być stosowane obok istniejących terapii wyjaśnia główny autor, Bardur Joensen

Wcześniejsze badania wykazały, że sen może wzmacniać wspomnienia

W badaniach wzięło udział 29 osób, których zadaniem było zapamiętanie konkretnych par słów, takich jak na przykład młotek – biuro czy młotek – Cardi B. Następnie uczestnicy spędzili noc w laboratorium na Uniwersytecie w Yorku. Po wejściu w tzw. sen głęboki lub wolnofalowy przyszła pora na kolejny etap: naukowcy zaczęli odtwarzać słowo oznaczające obiekt, obserwując przy tym fale mózgowe śpiących osób.

Wcześniejsze badania pokazały, iż zapamiętanie pary słów i słuchanie dźwięku związanego z tą parą w czasie snu pomaga w zapamiętywaniu zwrotów. Tym razem okazało się natomiast, że odtwarzanie powiązanych dźwięków podczas snu może powodować selektywne zapominanie wybranych wspomnień. W ramach dalszych badań naukowcy chcieliby ustalić, w jaki sposób dokładnie działa zaobserwowany mechanizm.

Czytaj też: Ćwiczenia rano czy wieczorem? Wreszcie otrzymaliśmy konkretną odpowiedź

Związek między snem a pamięcią jest fascynujący. Wiemy, że sen ma kluczowe znaczenie dla przetwarzania pamięci, a nasze wspomnienia są zazwyczaj lepsze po odbyciu snu. Dokładne mechanizmy pozostają niejasne, ale wydaje się, że podczas snu ważne połączenia są wzmacniane, a nieistotne odrzucane. Badania te stwarzają możliwość manipulowania tym procesem, dzięki czemu sen mógłby być wykorzystywany do osłabiania bolesnych wspomnień. podsumowuje Aidan Horner