Sztuka jaskiniowa, której nie powinno być na tej wyspie. Unikalne znalezisko może kompletnie zmienić to, jak rozumiemy historię człowieka

Prace prowadzone w jaskini Andriamamelo doprowadziły do odnalezienia sztuki, która wskazuje na powiązania dalekiej Afryki ze starożytnym Egiptem oraz wyspą Borneo.
Sztuka jaskiniowa, której nie powinno być na tej wyspie. Unikalne znalezisko może kompletnie zmienić to, jak rozumiemy historię człowieka

Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego stulecia całkiem poważnie rozpatrywano pomysł uczynienia Madagaskaru polską kolonią. Planu tego nie udało się zrealizować, ale o tym wyspiarskim kraju nie zapomnimy tak łatwo. Tym razem przypomnieli o nim archeolodzy działający na terenie tamtejszych jaskiń. 

Czytaj też: Pożar strawił prawie całe miasto, ale te przedmioty przetrwały. Cenne znalezisko potwierdza to, co pisano w Biblii

Madagaskar jest wyspą położoną na wodach Oceanu Indyjskiego, choć pod względem geograficznym uznaje się go za część Afryki. Dzięki ostatnim ustaleniom archeologów dowiedzieliśmy się o intrygujących dziełach sztuki widocznych na ścianach jednej z tamtejszych jaskiń. Naukowcy rozpoznali między innymi wizerunki ludzkich postaci oraz zwierząt. To unikalne znalezisko, ponieważ dotychczasowe dokonane na Madagaskarze ograniczały się raczej do stosunkowo prostych symboli.

Co ciekawe, pomimo dużej odległości dzielącej tę wyspę od Egiptu, zidentyfikowano na niej rysunki odnoszące się do motywów religijnych z okresu ptolemejskiego. Jakby powiązań było mało, archeolodzy natknęli się także na poszlaki wskazujące na kontakty ze światem etiopskim i afroarabskim. Ale to nie koniec! Udało się nawet zidentyfikować odniesienia do symboliki znanej z Borneo, czyli odległej wyspy, do której prawa posiada Indonezja, Malezja i Brunei.

Z punktu widzenia biologii ostatnie badania są ważne, ponieważ dostarczają informacji na temat trzech gatunków zwierząt, które dawniej zamieszkiwały Madagaskar, lecz zdążyły wyginąć. Chodzi o strusie madagaskarskie, lemurki oraz żółwie giganty. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z człowiekiem, to możemy mówić o potwierdzeniu, że lud, język i kultura Madagaskaru są zakorzenione w odległych powiązaniach z Borneo. 

Sztuka jaskiniowa znaleziona w Andriamamelo na Madagaskarze dostarcza dowodów na powiązania z Egiptem czy odległą wyspą Borneo

W czasie ekspedycji na teren wspomnianej jaskini uczestnicy tej wyprawy stworzyli kopie 72 przykładów sztuki jaskiniowej. Do stworzenia oryginałów użyto czarnego pigmentu, natomiast autorzy tych dzieł przedstawili szesnaście zwierząt, sześć postaci ludzkich, dwie formy hybrydowe ludzko-zwierzęce, dwa projekty geometryczne czy szesnaście symboli w kształcie litery M. W ośmiu przypadkach badacze dopatrzyli się powiązań z Egiptem, między innymi w postaci słynnego Horusa czy wizerunków bogini Maat i dwóch postaci przypominających Anubisa, egipskiego boga często ukazywanego jako człowiek z głową psa.

Czytaj też: Odszyfrowano zapis starożytnych rytuałów z dalekiej Azji. Zapisano je w nietypowy sposób

Z kolei liczne symbole przywodzące na myśl literę M są najprawdopodobniej przedstawieniem innej, stosowanej w starożytnym etiopskim alfabecie. Nie to jest jednak najbardziej niesamowite. Takie miano należy się symbolowi typowemu dla sztuki jaskiniowej z Borneo. Łącząc wszystkie te znaleziska można stwierdzić, że lud, język i kultura Madagaskaru są synkretyczne. Innymi słowy, stanowią one swego rodzaju kocioł łączący wpływy afrykańskie i azjatyckie, dzięki czemu narodziły się grupy zamieszkujące Madagaskar. Niestety, nie wiadomo, kiedy powstały te dzieła, choć członkowie zespołu badawczego spekulują, jakoby była mowa o pochodzeniu sprzed około 2000 lat. Warto też zauważyć, że – przynajmniej do tej pory – nie udało się zidentyfikować jakichkolwiek odniesień do chrześcijaństwa.