Datowanie objętych analizami dzieł sięga nawet 5100 lat wstecz, dlatego mówimy o naprawdę odległej epoce. Na zidentyfikowanych obrazach naukowcy dostrzegli łódź, która być może transportuje wysoko postawioną postać, taką jak miejscowy władca. Ale to tylko domysły, ponieważ człowiek ten nie został przedstawiony ze szczegółami: widzimy jedynie jego głowę i prawe ramię.
Czytaj też: Święte miasto z Bliskiego Wschodu odnalezione po wielu latach. Pomogła zagadkowa mapa
Jeśli chodzi o stylu wykonania, to jest on zaskakująco podobny do stosowanego między innymi na początku panowania pierwszej dynastii. Motyw łodzi, jak wyjaśniają autorzy najnowszych doniesień w tej sprawie, był powszechnie spotykane w ikonografii egipskiej. Nic więc dziwnego, że spotykano je już w czasach predynastycznych i protodynastycznych, zanim do władzy doszli tam pierwsi faraonowie.
Najnowsze przykłady takiej sztuki zostały znalezione na zachodnim brzegu Nilu, niedaleko miasta Asuan. Publikacja zawierająca wnioski wyciągnięte na podstawie przeprowadzonych ekspertyz została zamieszczona na łamach Antiquity. Poza domniemanym władcą, sztuka naskalna objęta badaniami zawiera kilka postaci odpowiedzialnych za napędzanie łodzi i sterowanie nią.
O tym, że jeden z ludzi był wysoko postawiony świadczy jego pozycja siedząca w potencjalnej kabinie, co raczej nie było funkcją przeznaczoną dla zwykłego człowieka. Z drugiej strony, ze względu na brak jakichkolwiek szczegółów odnoszących się do tej osoby, archeolodzy nie są w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, iż był to ówczesny władca.
Sztuka naskalna znaleziona na terenie Egiptu, niedaleko miasta Asuan, wydaje się pochodzić sprzed rządów pierwszej dynastii, którą założył Narmer
Być może kojarzycie, że egipscy faraonowie byli często przedstawiani ze sztucznymi brodami, co miało im zapewniać boski autorytet w oczach poddanych. Wydaje się, że w podobny sposób ukazano człowieka z łodzi, co sugerowałoby, że tradycja posiadania specjalnego, wydłużonego podbródka, sięgała czasów sprzed pierwszej dynastii. Poza tym opisywany człowiek wydaje się nosić jakiś rodzaj nakrycia głowy – to kolejna potencjalna oznaka tego, że sprawował on władzę.
Czytaj też: Ruiny z V wieku wstępem do wielkich odkryć. Archeolodzy odkryli intrygujący napis
Poza stylem wykonania sztuki naskalnej sprzed tysięcy lat, kolejną cechą upodabniającą ją do dzieł z okresu pierwszej dynastii jest obecność czegoś w rodzaju rogów na szczycie kabiny. Mimo to członkowie zespołu badawczego nie łączą badanej postaci z Narmerem, czyli założycielem pierwszej egipskiej dynastii z okolic 3085 roku p.n.e. To ze względu na brak Serecha, czyli symbolu charakterystycznego dla władców z pierwszej dynastii. Ale jednocześnie archeolodzy sugerują, jakoby grawerunek powstał niedługo przed objęciem rządów przez Narmera. Dalsze badania powinny to potwierdzić lub zanegować, być może dostarczają nowych informacji na temat realiów ówczesnego życia.