Szykują się do wystrzelenia swojej pierwszej rakiety. Ten kraj wkrótce zadebiutuje w kosmicznym wyścigu

Kolejny kraj przygotowuje się do wystrzelenia swojej pierwszej rakiety. Tym razem takie zamiary ujawniła australijska firma Gilmour Space Technologies, która w kwietniu 2023 roku planuje rozpocząć nową epokę w historii swojego kraju. Rakieta Eris, która poleci na orbitę, będzie napędzana… silnikiem hybrydowym. Czy w takiej operacji ma on praktyczne zastosowanie?
Szykują się do wystrzelenia swojej pierwszej rakiety. Ten kraj wkrótce zadebiutuje w kosmicznym wyścigu

Jak poinformowała australijska firma Gilmour Space Technologies, trwają przygotowania do wystrzelenia pierwszej rakiety całkowicie rodzimej produkcji. Ma do tego dojść w kwietniu 2023 roku. Kluczowe testy zostały już przeprowadzone, a ich wyniki są pomyślne dla projektu.

Czytaj też: Drewno po prostu się suszyło, a oni wyprodukowali z tego prąd. Wynalazek Szwedów otwiera nową epokę

Rakieta Eris, która ma być wystrzelona na orbitę ziemską, będzie napędzana silnikiem hybrydowym, co jest bardzo nietypowym rozwiązaniem. W rakiecie będzie pięć takich silników, które nazywają się Syriusz i opracowane zostały przy współpracy z brytyjską firmą Equipmake. Jak podaje firma, są to „jednoportowe silniki hybrydowe wykorzystujące ciekły utleniacz oraz opatentowane paliwo stałe”.

Australia wystrzeli w kosmos pierwszą rakietę własnej produkcji. Zastosowali zupełnie inny silnik

Podczas testów silników Syriusz wygenerował rekordowe 115 kiloniutonów. Jest to obecnie najpotężniejszy silnik rakietowy, jaki został wyprodukowany w Australii. Test silnika można prześledzić na nagraniu, które opublikował Gilmour Space.

Czytaj też: Eksplozja nuklearna bez CGI. Christopher Nolan ma bardzo ambitne plany 

Rakieta wybudowana przez Australijczyków, która poleci w kosmos, jest bardzo kompaktowych rozmiarów. W związku z typem silnika nie mogła to być konstrukcja ciężka i masywna. Eris ma wysokość 25 metrów i będzie przeznaczona do transportowania ładunków o masie do 305 kilogramów na wysokość nawet 500 kilometrów.

Czytaj też: Turbina wiatrowa na trzech nogach to nietypowa, ale zaskakująco skuteczna innowacja

Jeśli zamierzony cel się powiedzie, Glimour Space pragnie powiększyć zakres prac na rakietami hybrydowymi, aby były zdolne do wystrzeliwania w kosmos także załogowych misji. Póki co Eris i podobne jej rakiety będą w stanie wynosić na orbitę niewielkie sondy i satelity.