T. rex Einsteinem wśród zwierząt sprzed milionów lat? Jego inteligencja mogła być zaskakująco wysoka

Być może to popkultura zasiała w nas w przekonanie, że dinozaury nie należały do najinteligentniejszych zwierząt. Z nowych badań wynika jednak, iż mogło być zupełnie inaczej.
T. rex Einsteinem wśród zwierząt sprzed milionów lat? Jego inteligencja mogła być zaskakująco wysoka

Tyrannosaurus rex, będący królem ekosystemów sprzed około 70 milionów lat, z pewnością mógł wzbudzać postrach. Gigantyczne rozmiary, imponująca zwrotność i szczęki wypełnione szeregami ostrych jak brzytwa zębów. A to przecież tylko niektóre z elementów umożliwiających tyranozaurowi polowanie na swoje ofiary. 

Czytaj też: Od ostatniej erupcji minęły 3 tygodnie, a słynny wulkan znów pluje lawą. Zdjęcia ognistej bestii zachwycają

Mimo to – myśląc T. rex – mamy raczej w głowie obraz szybkiego i krwiożerczego drapieżnika, którego przechytrzyć mógłby nawet pięciolatek. Naukowcy z Vanderbilt University twierdzą natomiast, że dinozaur ten wcale nie musiał okupować intelektualnych nizin. Wręcz przeciwnie: liczba neuronów w jego mózgu mogła być równie wysoka, jak u współcześnie żyjących naczelnych.

Wychodząc z takiego założenia badacze zasugerowali, że poziom intelektualny tego zwierzęcia mógłby pozwalać mu na tworzenie narzędzi czy przejawianie zachowań społecznych. O szczegółach sprawy możemy przeczytać na łamach The Journal Of Comparative Neurology. Jak wynika z publikacji, autorka badań, Suzana Herculano-Houzel, próbowała lepiej poznać zdolności poznawcze dinozaurów pokroju T. rexa.

T. rex niekoniecznie musiał być szybkim, zwinnym i… głupim zwierzęciem

Oczywiście tkanki miękkie nie mogłyby przetrwać w odpowiednim stanie dziesiątków milionów lat, dlatego naukowcy musieli obrać drogę nieco na skróty. W tym celu przeprowadzili analizy współczesnych zauropsydów: ptaków, żółwi i gadów łuskonośnych. Okazało się między innymi, że ptasie mózgi – choć niewielkie – zawierają stosunkowo dużo neuronów. Ich liczba była imponująca nawet względem naczelnych, będących jednymi z najinteligentniejszych mieszkańców Ziemi. 

Jeśli przewidywania Herculano-Houzel się sprawdzą, to dinozaury mogły mieć podobną masę mózgu jak ptaki, których historia sięga czasów sprzed uderzenia planetoidy w tereny dzisiejszego Jukatanu. Skalując mózg na przykład strusia naukowcy mogli więc wyciągnąć pewne wnioski na temat tego samego narządu u tyranozaura.

Czytaj też: Tyrannosaurus rex stanie się mniej tajemniczy. Wszystko dzięki niedawno odkrytemu dinozaurowi

Kolejny krok w badaniach polegał na wyliczeniu, ile neuronów mogły mieć teropody, wykorzystując liczbę i masę mózgu określoną w przypadku zauropsydów. Jaki był ostateczny wynik? T. rex miał mózg o masie 343 gramów i 3 289 000 000 neuronów. Dla kontrastu, u pawianów znaleziono 2 875 000 000 takowych. I choć to przede wszystkim wyniki gdybania i teoretycznych rozważań, to perspektywa, w której tyranozaury wyróżniały się inteligencją, jest co najmniej intrygująca.