Tabletka zamiast treningu?

Czy jedna mała tabletka może zastąpić trening sportowy i spowodować utratę nadwagi, a przy tym jeszcze poprawić fizyczną formę? Badania dowiodły, że tak – przynajmniej u laboratoryjnych gryzoni.

         Zamiast ciężkich ćwiczeń na siłowni i męczących biegów po lesie wystarczy połknąć niewielką tabletkę. Scenariusz rodem z powieści fantastycznej sprawdził się u myszy. Zespół naukowców skupionych wokół Ronalda Evansa z Salk Institute for Biological Studies przeprowadził stosowne doświadczenia na myszach, przez miesiąc prowadzących „siedzący” tryb życia. Zwierzątka otrzymywały regularnie specjalne lekarstwo. Po przeprowadzonej kuracji biorące udział w eksperymencie myszy porównano z grupą ich pobratymców, która nie przyjmowała tabletek. Okazało się, że faszerowane lekarstwami myszki spaliły przez miesiąc więcej kalorii, zyskły natomiast na wytrzymałości: W kręcących się kołowrotkach gryzonie te biegały o 44% dłużej, niż zwierzęta, które nie otrzymywały tabletki. 

          W kolejnym doświadczeniu myszom zaaplikowano lekarstwo, lecz naukowcy zmuszali je dodatkowo do regularnych treningów fizycznych. W wyniku tego zwierzęta, w organizmie których wpływ tabletki połączył się z efektem treningu, zwiększyły swoją wytrzymałość o 70%.

          Czy tabletki będą miały podobny efekt u przedstawicieli naszego gatunku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeprowadzić stosowne doświadczenia. Naukowcy są jednak świadomi, że jeśli ich preparat wywrze podobny skutek u ludzi, jego przyjmowanie może doprowadzić do nadużyć w świecie sportu. Profesor Evans stworzył już test, pozwalający na wykrycie preparatu w moczu i we krwi sportowców. Naukowiec podkreśla, że jego zespół nie chce osiągnąć żadnych korzyści materialnych, a tabletka ma służyć wyłącznie do celów medycznych. Stanie się ona gotowym rozwiązaniem na wiele problemów zdrowotnych, z którymi boryka się ludzkość. „Będziemy mogli leczyć cukrzycę i nadwagę, a ludzie, dla których ze względów medycznych wysiłek fizyczny jest niewskazany, będą mieli możliwość poprawy swojej formy fizycznej” – nie kryje radości Evans. 

         Na razie naukowcy nie znają szzegółów działania preparatu. Niektórzy z nich podkreślają jednak, że żadna tabletka chemiczna nie zastąpi prawdziwych ćwiczeń fizycznych, gdyż w zależności od rodzaju treningu ma różne skutki – na przykład trening aerobowy nie może być porównywany z ćwiczeniami na wytrzymałość. JSL

źródło: www.salk.edu