Tajemnica Tutanchamona rozwikłana

Tajemnica śmierci Tutanchamona rozwikłana! Discovery pokaże badania naukowców już w maju.

Naukowcy przy pomocy nowoczesnych metod diagnostycznych wyjaśnili tajemnice śmierci faraona Tutanchamona. Discovery World przygotowało już niezwykły program, dokumentujący to przełomowe odkrycie. Ekipa Discovery World jako jedyna stacja telewizyjna na świecie sfilmowała niezwykłe badania egiptologa światowej sławy, Zahiego Hawassa. Bezprecedensowa próba pobrania DNA z kości faraona zakończyła się sukcesem i pozwoliła odpowiedzieć na pytania dotyczące zagadkowej śmierci faraona oraz jego rodzinnych koligacji.

Wieloletnie badania nad mumią Tutanchamona prowadził zespół naukowców z całego świata pod kierownictwem światowej sławy egiptologa, dr. Zahiego Hawassa, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury. W pracach uczestniczyli: dr Carsten M. Pusch z Instytutu Antropologii z niemieckiego uniwersytetu w Tybindze, profesor Albert Zink z Instytutu EURAC w Bolzano we Włoszech i dr Yehia Zakaria Gad z departamentu genetyki molekularnej w Kairze.  

Tajemnice Tutanchamona aż do dzisiaj pozostawały dla naukowców zagadką. Faraon stał się obiektem masowej wyobraźni z powodu klątwy, która podobno zaciążyła na ekipie Howarda Cartera, która w 1922 roku ośmieliła się zakłócić jego wieczny spokój i wydobyć szczątki z komnat grobowych. Na temat Tutanchamona powstały setki naukowych opracowań, ale nikomu do tej pory nie udało się zgłębić zagadki jego krótkiego życia i niespodziewanej śmierci.

Władca Egipcjan zmarł bardzo młodo, w wieku 19 lat, pozostawiając po sobie wielką tajemnicę swej śmierci. Minęło już prawie 100 lat od odkrycia jego szczątków, ale cały czas zastanawiano się, jak znaleźć odpowiedź na szereg pytań dotyczących jego krótkiego panowania. Jaki naprawdę był? Kim byli jego rodzice? Jak żył i jak umarł najbardziej znany faraon świata?

Od dawno wiadomo, że Tutanchamon cierpiał na martwicę kości, jednak ta przypadłość nie mogła być jedyną przyczyną śmierci. Badania genetyczne mumii wykazały jednoznacznie, że Tutanchamon zapadł na malarię. Ta groźna choroba w połączeniu ze skomplikowanym złamaniem nogi doprowadziły do śmierci władcy w tak młodym wieku.

Do tej pory naukowcy spierali się również, kim był ojciec Tutanchamona. Przypuszczali, ze mogli to być: potężny Amenhotep III, kontrowersyjny Echnaton i mniej znany Smenkhare. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeanalizowali DNA wszystkich trzech. Badania próbek materiału genetycznego potwierdziły największą zgodność DNA Tutanchamona z kodem genetycznym Echnatona, faraona, który przeprowadził w Egipcie religijną rewolucję.

Odkrycie tożsamości ojca Tutanchamona to pierwszy krok do odkrycia tajemnic całej rodziny królewskiej. Dysponując tą wiedzą, naukowcy niedługo będą mogli dowiedzieć się również, kim była matka faraona.

Już w maju na kanale Discovery World polscy widzowie będą mogli zobaczyć niezwykły program, dokumentujący wyniki przełomowych badań mumii Tutanchamona! Reżyserem i producentem programu jest Brando Quilici z Brando Qulici Productions. h.k.