Osobliwa kreatura wyłowiona z wód Australii. Rekin, jakiego jeszcze nie widzieliście

Z australijskich głębin wyłowiono dziwne stworzenie. Rekin z nietypowo odsłoniętymi zębami zdumiał naukowców, bo trudno ustalić, co to za gatunek.
Czy z wód Australii wyłowiono nieznany nauce gatunek rekina? /Fot. Pixabay

Czy z wód Australii wyłowiono nieznany nauce gatunek rekina? /Fot. Pixabay

Wędkarz posługujący się internetowym pseudonimem Trapman Bermagui w wodach opływających wybrzeże Nowej Południowej Walii namierzył tajemniczy gatunek rekina. Wydobył go na powierzchnię z głębokości ok. 650 m. Zdjęcie przedstawiające rybę z dziwnie odsłoniętymi zębami obiegło Facebooka.

Czytaj też: Rekiny też śpią, ale całkiem inaczej niż ludzie. Lubią zapadać w krótkie drzemki

Cechy charakterystyczne rekina przyciągnęły uwagę użytkowników Facebooka z całego świata, którzy byli albo zdumieni, albo przerażeni znaleziskiem. Niektórzy okrzyknęli je “stworzeniem z koszmarów”, podczas gdy inni twierdzili, że “zły uśmiech” rekina przyprawia ich o dreszcze. Widok niewątpliwie jest intrygujący. Ale co to właściwie za gatunek?

Co to za rekin?

Najczęstszą sugestią jest rekin foremkowy (Isistius brasiliensis), niewielki gatunek z rodziny scymnowatych (Dalatiidae), zamieszkujący głębiny oceaniczne strefy zwrotnikowej (u wybrzeży wyspy Mauritius, w wodach Australazji, u wybrzeży Afryki i obu Ameryk). Jego odkrywcy – Jean René Constant Quoy i Joseph Paul Gaimard – nadali mu nazwę Scymnus brasiliensis, ponieważ pierwszy okaz wyłowili niedaleko brzegów Brazylii.

Trapman Bermagui nie zgadza się z tymi podejrzeniami, za bardziej prawdopodobny trop wskazując bardzo słabo poznanego rekina głębinowego z gatunku Centrophorus moluccensis. Kandydatów jest zresztą więcej – rekin chochlik (Mitsukurina owstoni) lub jeden z przedstawicieli rodzaju Etmopterus to inne możliwości. Ustalenie tożsamości zwierzęcia będzie jednak trudne.

Christopher Lowe, dyrektor Shark Lab na California State University, mówi, że jak dla niego okaz wygląda na liksę (Dalatias licha), które są powszechne u wybrzeży Australii. Po jednym zdjęciu trudno jednak to jednoznacznie stwierdzić.

Czytaj też: Nowa Zelandia: odkryto potężnego rekina, który świeci

Nie można także wykluczyć, że rekin uwieczniony na niezwykłym zdjęciu należy do gatunku nieznanego nauce. Na świecie występuje ponad 500 gatunków rekinów o różnych rozmiarach, od rekinów wielorybich osiągających 18 m długości, po 20-centymetrowe rekiny karłowate. Ciągle są odkrywane nowe gatunki rekinów głębinowych – wiele z nich jest wręcz bliźniaczo podobnych do siebie.

Warto przypomnieć, że rekiny to ogólna nazwa grupy gatunków, rodzajów, a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych o charakterystycznym ciele. Wiele z nich jest poławianych dla mięsa, skór i tranu, a niektóre są niebezpieczne dla ludzi. Rekiny głębinowe są najbardziej tajemnicze ze wszystkich.