Tajwan inwestuje w potężne pociski. Ich zasięg budzi niepokój

Tajwan pracuje nad Tien Chien V, innowacyjnym systemem rakietowym powietrze-powietrze, który na nowo zdefiniuje możliwości bojowe kraju. Ale te pociski budzą także niepokój, bo ich zasięg jest znacznie większy niż można by się spodziewać.
Tajwan uzbroi swoje myśliwce w nowe pociski /Fot. Reuters

Tajwan uzbroi swoje myśliwce w nowe pociski /Fot. Reuters

Kilka dni temu, jeden z członków sił zbrojnych Republiki Chińskiej przekazał tajwańskim mediom, że Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) pracuje nad pociskami rakietowymi średniego zasięgu. Ta broń nowej generacji jest rozwijana równolegle z programem samolotów wielozadaniowych.

Czytaj też: Pociski hipersoniczne z nowym materiałem. Włoska firma podkręca tempo

Tien Chien V (Sky Sword V) stanowi kluczowy postęp w obronie Tajwanu. Przewidywany zasięg pocisków wyniesie 160 km, co jest nieco niepokojące, bo ma stanowić konkurencję dla amerykańskiego AIM-120C-8 AMRAAM. Według Taipei Times, Tien Chien V opiera się na sprawdzonym już pocisku powietrze-powietrze średniego zasięgu Tien Chien II. Tajwan nie kryje, że wraz z Tien Chien V chce ustanowić nowe standardy w zakresie zaangażowania lotniczego i skuteczności bojowej.

Tajwan będzie miał nowe pociski, które mogą rywalizować z amerykańskimi

Pociski będą kompatybilne z wyświetlaczami nahełmowymi JHMCS, a pilot będzie mógł błyskawicznie odpowiadać na to, co dzieje się na polu bitwy. Według NCSIST dzięki Tien Chien V, tajwańskie siły powietrzne zyskają wyraźną przewagę w różnorodnych scenariuszach wojny powietrznej.

Czytaj też: Izrael ma nowy okręt podwodny. To pierwsza na świecie jednostka z bronią przyszłości

Wiele szczegółów o Tien Chien V nie zostało ujawnionych. Pociski mają płynnie dostosowywać się do wymagań operacyjnych i parametrów konstrukcyjnych myśliwców nowej generacji. Co ciekawe, nie będzie konieczności montowania ich na zewnątrz samolotu, a zmieszczą się w wewnętrznych komorach, nie wpływając negatywnie na zdolności stealth jednostek. Oznacza to, że tajwańskie samoloty wielozadaniowe nowej generacji będą mieć cechy samolotów 5. generacji.

Pociski Tien Chien V mają zastąpić Tien Chien II (na zdjęciu) /Fot. Taipei Times

W miarę rozwoju projektu, pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnego włączenia wektorowego ciągu i zaawansowanej awioniki. Włączenie takich funkcji jak aktywny radar skanowania elektronicznego i taktyczne łącze danych wprowadza kuszące możliwości. Ich rozważanie podkreśla zaangażowanie Tajwanu w utrzymanie przewagi technologicznej w niezwykle konkurencyjnej dziedzinie lotnictwa wojskowego.

Wprowadzenie systemu rakietowego Tien Chien V to przełomowy moment dla zdolności obronnych Tajwanu, ponieważ krajobraz lotniczy kraju nadal ewoluuje. Oczekuje się, że faza badawczo-rozwojowa nowych pocisków zostanie zakończona jeszcze w tym roku, co oznacza, że pierwszych implementacji możemy spodziewać się już w 2024 r.