Tajwan na nowy okręt desantowy. Polska może pozazdrościć

Yu Shan, okręt desantowy o wyporności 10 000 ton, został oddany do użytku podczas ceremonii w Kaohsiung. To kamień milowy dla tajwańskiej armii, gdyż jest to pierwsza w historii jednostka zbudowana w całości tym kraju.
Okręt desantowy Yu Shan /Fot. Wikimedia Commons

Okręt desantowy Yu Shan /Fot. Wikimedia Commons

Okręty desantowe (zwane także desantowcami) to okręty, których podstawowym przeznaczeniem jest szeroko rozumiany transport: żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także ich wyładunek na nieprzygotowanym brzegu (pozbawionym urządzeń przeładunkowych). Próby tworzenia takich jednostek podejmowano już w latach 30. ubiegłego wieku, ale impuls rozwojowi dała II wojna światowa, kiedy to operacje desantowe wyzwoliły potrzebę posiadania takich okrętów w swojej flocie.

Czytaj też: Amerykańska armia wprowadza rewolucję na polu walki. Po helikopterach pora na pojazdy

Warto wspomnieć, że klasa okrętów desantowych jest niejednolita i ulega licznym przeobrażeniom na przestrzeni lat – wspólne jest jedynie ich przeznaczenie. Na przestrzeni lat wiele armii ograniczyło liczbę posiadanych okrętów desantowych (np. w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku), ale dla wielu z nich jednostki takie wciąż są podstawą floty.

Nowy okręt desantowy tajwańskiej armii, ale jedyny w swoim rodzaju

Yu Shan to pierwszy w historii desantowiec wyprodukowany w całości na Tajwanie. Jest to tzw. okręt desantowy-dok (amphibious transport dock – LPD). Yu Shan został zaprojektowany do operacji desantowych podczas konfliktów zbrojnych, ale może również służyć do pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i międzynarodowych misji humanitarnych. Okręt zabierze na pokład kilka amfibii AAV7 wraz z 673 żołnierzami. Ma również pojedynczy pokład lotniczy z dwoma hangarami zdolnymi pomieścić śmigłowce Sikorsky UH-60 Black Hawk lub morskie Sikorsky SH-60 Seahawk.

Czytaj też: Australia zbroi swoje wybrzeże. Czym jest Evolved Cape?

Yu Shan ma 153 metry długości, 23 metry szerokości, przy zanurzeniu kadłuba wynoszącym 6 metrów. Pod względem podstawowego kształtu jest uderzająco podobny do okrętów desantowych typu San Antonio służących od 2006 r. w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Wyposażony w cztery silniki CODAD, statek może osiągnąć prędkość maksymalną 21,5 węzła. Jego maksymalny zasięg przy ekonomicznej prędkości przelotowej 13 węzłów wynosi 12 500 mil morskich. Aby zwiększyć manewrowość w portach i na płytkich wodach, Yu Shan jest również wyposażony w dziobowy ster strumieniowy.

Okręt desantowy Yu Shan /Fot. Taipei Times

Uzbrojenie Yu Shan jest całkiem pokaźne jak na desantowiec. Na okręcie znajdziemy armatę morską 76 mm i dwie wieżyczki systemu broni bliskiego zasięgu (CIWS) Raytheon Mk 15 Phalanx, strategicznie rozmieszczone w części dziobowej i rufowej, zapewniające obronę krótkiego zasięgu przed wrogimi samolotami i precyzyjną amunicją kierowaną. Dodatkowo okręt jest uzbrojony w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm i dwie modułowe wyrzutnie pocisków rakietowych składające się z 8 pocisków ziemia-ziemia Hsiung Feng II lub 16 pocisków ziemia-powietrze Hai Chien.

Yu Shan ma kompletne zaplecze medyczne, w tym oddział izolacji hiperbarycznej, który może wspierać pomoc humanitarną dla krajów Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Nazwa okrętu pochodzi od Yu Shan (Jadeitowa Góra), najwyższego szczytu Tajwanu i Republiki Chińskiej.

Okręt został zwodowany w kwietniu 2021 roku, a misje testowe i szkoleniowe rozpoczęły się wkrótce po przekazaniu go Marynarce Wojennej w październiku 2022 roku. Jest to pierwszy z czterech rodzimych desantowców budowanych przez lokalną stocznię CSBC Corp.