Australia zbroi swoje wybrzeże. Czym jest Evolved Cape?

Australijska marynarka dostała nowy okręt patrolowy klasy Evolved Cape (ECCPB) – ADV Cape Woolamai. Nowa jednostka od razu trafi do służby i będzie wykorzystywana do różnych zadań, głównie skupiających się wokół patrolu linii przybrzeżnej.
ADV Cape Woolamai – nowy okręt australijskiej marynarki wojennej /Fot. Austal

ADV Cape Woolamai – nowy okręt australijskiej marynarki wojennej /Fot. Austal

ADV Cape Woolamai został oficjalnie przyjęty przez Royal Australian Navy (RAN) 22 czerwca i jest piątą z ośmiu jednostek typu Evolved Cape. Są one używane również przez Służbę Ceną i Ochroni Granic (Customs and Border Protection Service), ale część ma wypełnić lukę w klasie jednostek w oczekiwaniu na nowe okręty Arafura. Wszystkie jednostki wykorzystywane przez australijską marynarkę wojenną mają przed nazwami prefiks ADV (Australian Defence Vessel).

Czytaj też: Przed nim nic się nie ukryje. Tajny owoc współpracy Izraela i Niemiec pokazany

Projekt modernizacji jednostek patrolowych został ogłoszony w maju 2020 r. Pierwsze cztery łodzie klasy Evolved Cape: Cape Otway, Cape Peron, Cape Naturaliste i Cape Capricorn, zostały dostarczone między marcem 2022 a marcem 2023 r. Szósta jednostka klasy Evolved Cape – Cape Pillar – została zwodowana na początku miesiąca, a 58- metrowy Cape Woolamai właśnie trafił do służby.

Piąty okręt patrolowy Evolved Cape zwodowany

Okręty typu Evolved Cape mają wymiary 58 x 10 x 3 m i kadłub zbudowany ze stopów aluminium. Wyposażone są w silniki wysokoprężne Caterpillar 3516C o mocy 6770 KM i rozpędzają się do prędkości 26 węzłów. Mogą pomieścić do 32 członków załogi. Ich producentem jest firma Austal Limited, która w konstrukcje angażuje ponad 300 partnerów łańcucha dostaw z całej Australii. Okręty są wykorzystywane w wielu różnych misjach policyjnych i morskich, a pełna flota odegra kluczową rolę w bezpieczeństwie narodowym Australii.

Okręt ADV Cape Woolamai przed wodowaniem /Fot. Austal

Paddy Gregg, dyrektor generalny Austal Limited, mówi:

Dostarczając każdą łódź patrolową klasy Evolved Cape, Austal demonstruje możliwości i wiedzę specjalistyczną w zakresie efektywnego konstruowania okrętów wojennych dla Australii w najwyższej jakości. Ten najnowszy statek, ADV Cape Woolamai, jest piątym statkiem, który dostarczyliśmy w ciągu zaledwie 15 miesięcy. Wodujemy i dostarczamy nową łódź patrolową co trzy miesiące, po około 12 miesiącach budowy. Wysoce wykwalifikowany i wydajny lokalny zespół produkcyjny Austal, wspierany przez naszych zaufanych partnerów w łańcuchu dostaw, osiąga wyjątkową wydajność w realizacji projektu łodzi patrolowej klasy Evolved Cape dla Royal Australian Navy.

Austal Limited ma również kontrakt na dostawę 22 stalowych łodzi patrolowych klasy Guardian do Australii w ramach projektu Pacific Patrol Boat Replacement Project (SEA3036-1) i dostarczyła 15 statków od 2018 r. Austal Limited specjalizuje się w projektowaniu, budowie i obsłudze statków obronnych oraz handlowych. Asortyment produktów Austal obejmuje okręty wojenne, szybkie promy oraz statki dostawcze lub transportowe dla morskich farm wiatrowych oraz platform naftowych i gazowych. Austal ma trzy główne stocznie: w Henderson w Zachodniej Australii, Mobile w Alabamie i Balamban na Filipinach. Wsparcie jest zapewniane przez centra serwisowe zlokalizowane w Darwin, Cairns i Henderson (Australia); San Diego w Kalifornii; Balamban na Filipinach i Maskat w Omanie.

Czytaj też: Reaper zerwał się ze smyczy. Drony bojowe mogą startować i lądować dosłownie wszędzie

Wszystkie zamówione jednostki typu Evolved Cape powinny być w służbie australijskiej marynarki wojennej do połowy 2024 r. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i nie powinno być żadnych opóźnień.