Tajwan wzmocnił przeciwlotniczą tarczę. Systemy Sky Bow III już na służbie

Wygląda na to, że systemy przeciwlotnicze Sky Bow III będą jeszcze ważniejsze w obronie Tajwanu przed ewentualnymi atakami rakietowymi.
Tajwan wzmocnił przeciwlotniczą tarczę. Systemy Sky Bow III już na służbie

Sky Bow III wkracza na służbę. Tak Tajwan chce wzmocnić swoją obronę przeciwlotniczą

Systemy zwalczania pocisków są istnym kamieniem węgielnym wojska każdego państwa. To one są w stanie odeprzeć pierwsze uderzenia, które mają unieszkodliwić możliwie najwięcej obiektów wojskowych, zanim armia wkroczy do akcji. Innymi słowy, w dobie coraz bardziej zaawansowanych dronów, maszyn lotniczych oraz właśnie pocisków, brak zaawansowanych systemów przeciwlotniczych to praktycznie proszenie się o kłopoty i Tajwan wie o tym doskonale.

Czytaj też: USA zdradzą swoje tajemnice Tajwanowi. To dzięki nim amerykańska marynarka jest na szczycie

W obliczu ewoluujących wymagań obronnych Tajwan konsekwentnie stawia na unowocześnianie swojego arsenału bojowego. Przykładem tego jest Sky Bow III (zwany też Tien Kung III), a więc system rakietowy ziemia-powietrze opracowany przez Tajwan w celu obrony przed zagrożeniami z powietrza, takimi jak samoloty, pociski rakietowe i drony. Jest to trzecia i najbardziej zaawansowana wersja rodziny systemów Sky Bow, która została zapoczątkowana w 1981 roku. Sam Sky Bow III nie jest aż tak nowy, bo został opracowany w 1996 roku i przeszedł szereg testów oraz ocen do 2011 roku, a do tego kilka oficjalnych publicznych prezentacji.

Czytaj też: Tajwan rozpoczął budowę nowej fregaty. Będzie polować na najlepsze okręty podwodne wrogów

Obecnie Sky Bow III jest rozmieszczany w istniejących miejscach obrony powietrznej na Tajwanie, zastępując starsze systemy Hawk i Sky Bow II. Oczekuje się, że zwiększy on możliwości obrony powietrznej Tajwanu i odstraszy potencjalne ataki ze strony Chin, jako system przeciwlotniczy z jednostopniowymi pociskami przechwytującymi na paliwo stałe o potencjale osiągania prędkości hipersonicznych. Taki przeciwlotniczy system używa aktywnego radaru naprowadzającego, który może śledzić i przechwytywać wiele celów jednocześnie na dystansie do 200 km.

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Tajwanu. Powód do dumy czy zwykły “straszak”?

Właśnie świat obiegła informacja prosto od oficera chińskiej armii, który to potwierdził rozmieszczanie Sky Bow III przez Tajwan. Systemy aktualnie rzeczywiście są rozmieszczane w lokalizacjach mniej zaawansowanych systemów obrony powietrznej MIM-23 Hawk i Sky Bow II. Innymi słowy, plany na przekształcenie dotychczasowych 12 placówek obrony powietrznej zostały przekute na rzeczywistość i potrwają przynajmniej przez następne dwa lata. Nie jest to bowiem zwyczajne podmienienie wyrzutni, bo prace wymagają także utworzenie nowych obiektów – takich jak garaże, poligony, magazyny komponentów, składy amunicji, centra konserwacji i kontroli oraz instalacje radarowe i strzeleckie – w celu umożliwienia wdrożenia systemów Sky Bow III.