Tańsze i bardziej wydajne kolektory słoneczne

Choć energia promieniowania słonecznego jest doskonałym odnawialnym źródłem energii, zarówno wydajność, jak i cena kolektorów jeszcze do niedawna pozostawiały wiele do życzenia. Obecnie został już wynaleziony sposób na to, jak obniżyć ich koszt, zwiększając równocześnie ich sprawność, czyli stosunek energii odebranej przez czynnik roboczy do ilości promieniowania docierającego do kolektora. Dokonał tego Emanuel Sachs z Instytutu Technologicznego Massachusetts.

Projekt ten dotyczy kolektorów zbudowanych w oparciu o krzem polikrystaliczny. Takie przetworniki fotoelektryczne są o wiele tańsze, niż urządzenia zbudowane z krzemu monokrystalicznego, jednakże są również mniej sprawne. Niższa cena materiałów jest mimo wszystko czynnikiem decydującym w produkcji paneli słonecznych, dlatego więc poszukując sposobu na upowszechnienie wykorzystywania energii słonecznej, pracuje się właśnie z krzemem polikrystalicznym. Emanuel Sachs stworzył niewielkie – 2 x 2 cm – kolektory słoneczne z tańszego rodzaju krzemu, które osiągnęły sprawność prawie trzy razy większą, niż przeciętne kolektory, należące do „tanich”. To dokonanie było możliwe dzięki wykorzystaniu trzech innowacji:
Po pierwsze, Sachs i pracownicy jego laboratorium znaleźli sposób na stworzenie na powierzchni kolektora słonecznego specjalnej tekstury, dzięki której zwiększyła się ilość pochłanianego światła słonecznego. Promienie słoneczne, które weszły w warstwę kryształu krzemu, po odbiciu się od tylnej ścianki kolektora nie mogą z powrotem wydostać się na zewnątrz, gdyż kąt odbicia wewnętrznego jest zbyt mały.
Po drugie, w kolektorze wykorzystano pięciokrotnie cieńsze druty srebrne, zbierające prąd. Została zwiększona ich przewodność elektryczna, a ich mniejsza średnica spowodowała automatycznie zmniejszenie strat światła, blokowanego przez przewody. Na powierzchni kolektora przewody te udało się umieścić z o wiele większą, niż zazwyczaj, gęstością, co jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ich wydajność.
Po trzecie, nowe, szersze rury absorbcyjne wyposażone w zwierciadła paraboliczne odbijają światło na przetworniki krzemowe niezależnie od kąta padania promieni słonecznych.
Produkcją na masową skalę tego rodzaju kolektorów zajmie się wkrótce firma 1366 Technologies – jednym z jej założycieli jest właśnie Emanuel Sachs. Naukowiec twierdzi, że kolektory słoneczne takiej konstrukcji będą kosztować około $1,65 za Wat. W niedalekiej przyszłości (do roku 2012) można je również jeszcze bardziej udoskonalić, wtedy będzie można obniżyć cenę do $1,0 za Wat. Dla porównania – dzisiejsze kolektory słoneczne kosztują około $2,1 za Wat.
JSL
źródło: www.1366tech.com