Muzyka Taylor Swift może uratować życie. To potwierdzone

Naukowcy odkryli, że ponad 50 piosenek Taylor Swift ma optymalne tempo umożliwiające skuteczne uciśnięcia klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mówiąc wprost – ta muzyka może uratować komuś życie.
Muzyka Taylor Swift idealna do RKO /Fot. Unsplash

Muzyka Taylor Swift idealna do RKO /Fot. Unsplash

Taylor Swift jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek na całym świecie, ma na swoim koncie ponad 50 mln sprzedanych albumów i 13 nagród Grammy. Ma sześć rekordów w księdze Guinnessa, a od 2022 r. może chwalić się doktoratem z dziedziny sztuk pięknych. Powiedzieć, że to naprawdę wielka artystka, to jakby nic nie powiedzieć.

Zespół naukowców z Victorian Heart Institute na Monash University zidentyfikował ponad 50 piosenek Taylor Swift z rytmem idealnym do skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). To oznacza, że młodzi fani i fanki Taylor Swift mogą przy jej hitach doskonalić umiejętności ratowania poszkodowanego, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Czytaj też: Legendarna piosenka Queen i cukrzyca. Właśnie je ze sobą powiązano

Prof. Stephen Nicholls, dyrektor Victorian Heart Institute, mówi:

Jedna czwarta osób, które mają zawał serca, w ogóle nie trafia do szpitala, a wiemy, że wskaźniki przeżycia w przypadku zatrzymania krążenia można znacznie poprawić, wykonując resuscytację krążeniową przez świadka zdarzenia.

Resuscytacja w rytmie Taylor Swift

Statystyki jednoznacznie wskazują, że prawdopodobieństwo przeżycia osoby, która doznała zatrzymania krążenia, jest prawie dwukrotnie większe, jeżeli zostanie podjęta RKO. gdy ratownicy medyczni są w drodze, każda sekunda jest na wagę złota, dlatego warto wiedzieć, jak właściwie przeprowadzać pierwszą pomoc.

Czytaj też: Czy muzyka może pomóc na chorobę Alzheimera?

Ale skuteczna resuscytacja krążeniowo-oddechowa wymaga utrzymywania częstości uciśnięć klatki piersiowej na poziomie 100-120 uderzeń na minutę (bpm). Słuchając piosenek Taylor Swift, badacze zdali sobie sprawę, że sporo z nich mieści się w tym “złotym przedziale”, co też przedstawili na Swiftposium, konferencji akademickiej poświęconej Taylor Swift.

Prof. Stephen Nicholls dodaje:

Taylor Swift jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych artystek młodego pokolenia. Muzyka odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu skuteczności uciśnięć klatki piersiowej. Ponieważ kultowe utwory tracą na znaczeniu, kluczowe znaczenie ma identyfikacja nowych utworów z optymalnymi uderzeniami na minutę (bpm) do celów szkoleniowych.

Przez długi czas piosenka Bee Gees “Stayin’ Alive” była używana jako “metronom” do pomiaru czasu wykonywania uciśnięć klatki piersiowej. Ale ma ona już 47 lat i wielu młodym ludziom jest zupełnie obca. Dlatego trzeba sięgnąć po nowe utwory artystów, którzy są bliżsi sercom młodych osób. Co więcej, przy 103 bpm “Stayin’ Alive” znajduje się w dolnej części spektrum efektywności; idealna piosenka jest bliższa 120.

Piosenki Taylor Swift idealne do RKO – pełna lista /Fot. Monash University

Pod względem rytmu do RKO idealne są aż 54 utwory Taylor Swift. Naukowcy stworzyli poręczną tabelę uporządkowaną według albumów, zawierającą bpm dla każdej piosenki. Jest nawet specjalna playlista na Spotify.

Taylor Swift zainspirowała swoich fanów sposobem, w jaki przygotowuje się do trasy koncertowej Eras Tour. Młoda artystka przez 3,5 godziny śpiewa na bieżni – podczas szybkich piosenek biega, a przy wolnych spaceruje. Fani stwierdzili, że to świetne wyzwanie i zaczęli naśladować swoją idolkę, choć lekarze ostrzegają, że to nie jest aktywność dla każdego. Trzeba uważać, bo chcąc zadbać o zdrowie, można sobie tylko zaszkodzić.

Prof. Stephen Nicholls podsumowuje:

Aktywność fizyczna ma ogromne korzyści dla zdrowia serca i zmniejsza ryzyko chorób. Nawet 10 minut dziennie jest korzystne, jeśli chcesz poprawić swoją kondycję.