Ten prosty test pokaże ci, czy pijesz wystarczającą ilość wody. Wykonasz go samodzielnie na skórze

Rzadko udaje ci się wypić rekomendowane 2 litry wody dziennie? Masz wątpliwości, czy właściwie nawadniasz organizm? Wykonaj ten prosty test.

Rekomendowana ilość płynów, jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia, wynosi  1,5-2 l wody, czyli ok. 6-8 szklanek. (Komu się to udaje?!) Niedobór wody może powodować zmęczenie, objawiać się w postaci bólu lub zawrotów głowy,  może także wpłynąć na elastyczność skóry.

Aby sprawdzić, czy pijesz wystarczającą ilość wody, wystarczy, że wykonasz prosty test na powierzchni skóry (skin turgor test) – czytamy na stronie National Library of Medicine. Jak to zrobić?

Uszczypnij skórę na grzbiecie dłoni za pomocą kciuka i palca wskazującego, przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie puść. Jeśli skóra natychmiast powróci do swojego kształtu, to znak, że twój organizm jest wystarczająco nawodniony. Jeśli odkształcenie utrzymuję się przez chwilę, to sygnał od skóry, że potrzebujesz więcej H2O.

 


Według National Library of Medicine wskaźnikiem nawodnienia organizmu może być tzw. turgor skóry, czyli jej jędrność i elastyczność, które objawiają się jako zdolność do zmiany kształtu skóry i natychmiastowego powrotu do stanu wyjściowego.

Turgor to stan napięcia ściany komórkowej, który pojawia się w wyniku działania na nią wewnątrzkomórkowego ciśnienia hydrostatycznego. Niedobór wody na poziomie komórkowym oznacza nieprawidłowy turgor – co objawia się tym, że skóra potrzebuje czasu, by powrócić do swojego naturalnego kształtu.

Innym wskaźnikiem niewystarczającego nawodnienia jest kolor i zapach moczu. Klarowny, jasny, pozbawiony zapachu mocz świadczy o odpowiedniej ilości wody w organizmie, ciemnożółty o intensywnym zapachu – to sugestia od organizmu, że warto sięgnąć po butelkę z wodą.


Jak osiągnąć optimum?

Zalecaną normę spożycia płynów „wyrabiamy” również pijąc kawę, herbatę, pijąc soki czy jedząc owoce. Powinniśmy być jednak ostrożni, ponieważ możemy przesadzić z cukrem lub kaloriami (dodatkowo kawa wypłukuje magnez). Według NHS łączne spożycie soków owocowych i warzywnych nie powinno przekraczać 150 ml lub niewielkiej szklanki dziennie.

Z samą wodą można też przesadzić! Picie zbyt dużej ilości wody może okazać się szkodliwe dla organizmu (z ciała zostaje wypłukany sód, co może prowadzić do hiponatremii: osłabienia, nudności, a nawet obrzęku mózgu).

Więcej:skórawoda