Zapomnij o moczu. Pierwszy taki test na świecie wykaże, czy jesteś w ciąży

Dni, w których to do weryfikacji ciąży konieczne było użycie próbki moczu, wkrótce odejdą w zapomnienie. Na brytyjski rynek trafił pierwszy na świecie test, który wykryje hormon ciążowy w ślinie. To nie tylko rewolucja technologiczna, ale i higieniczna.
Test ciążowy teraz będzie można zrobić dużo higieniczniej niż z próbką moczu /Fot. Freepik

Test ciążowy teraz będzie można zrobić dużo higieniczniej niż z próbką moczu /Fot. Freepik

SaliStick to szybki test ciążowy, który działa w podobny sposób jak apteczne testy na COVID-19. Specjalny aplikator służy do pobrania próbki śliny, która następnie jest weryfikowana pod kątem obecności hormonu β-hCG, będącego markerem ciąży i wskazującego na obecność rozwijającego się zarodka.

Czytaj też: Kobiety w ciąży powinny robić to jak najczęściej. Potwierdzono wieloletnie przypuszczenia

Na oficjalnej stronie firmy Salignostics, producenta testu, czytamy:

Nasza technologia otwiera drzwi do czułego wykrywania hormonu ciążowego β-hCG w ślinie. SaliStick to pierwszy szybki test ciążowy oparty na ślinie, zapewniający nowe i ulepszone wrażenia użytkownika, któremu towarzyszy wysoka dokładność wczesnego wykrywania ciąży.

Pierwszy taki test na świecie

Rocznie na świecie sprzedaje się ok. 840 milionów testów ciążowych, co przekłada się na zyski rzędu 2 miliardów dolarów. Tradycyjnych “szybkich testów” bazujących na hCG (ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej) jest mnóstwo – na amerykańskim rynku aż 50 różnych. Wszystkie bazują albo na wykrywaniu hCG w moczu (mniej czuły test), albo we krwi (dokładniejsza opcja). SaliStick to dopiero pierwszy test na świecie, który oferuje alternatywne podejście do testu ciążowego, bazujące na ślinie.

Wszystkie wymienione wykrywają β-hCG w płynach ustrojowych – jest to hormon wytwarzany przez komórki trofoblastu otaczającego rosnący zarodek, który ostatecznie przekształca się w łożysko. Pojawia się we krwi i moczu już 10 dni po zapłodnieniu, dlatego pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży. Podwyższone stężenie hCG w sporadycznych przypadkach może także oznaczać nowotwór, np. rak jajnika.

SaliStick – test ciążowy ze śliny /Fot. Salignostics

SaliStick kosztuje 10 funtów i jest dostępny w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Nie jest tak dokładny jak badanie hCG w moczu i we krwi, gdyż hormon ten jest wykrywany we ślinie ok. 3-4 tygodnie od zapłodnienia. Stanowi jednak ciekawą i nieinwazyjną alternatywę dla kobiet w sytuacjach, w których np. warunki sanitarne nie pozwalają na skorzystanie z klasycznego testu paskowego. Aby wykonać SaliStick najlepiej odczekać 30 minut po jedzeniu lub piciu, by nie zaburzyć wyników.

Czytaj też: Czy kawa podczas ciąży jest bezpieczna? Ważna wskazówka australijskich naukowców

Badania kliniczne z udziałem ponad 300 kobiet wykazały ponad 95-procentową dokładność testu, gdy został wykonany dzień po spodziewanej menstruacji.

Chris Yates, dyrektor generalny Abingdon Health, który współpracuje z firmą Salignostics, mówi:

Ta ekscytująca innowacja oferuje kobietom możliwość przetestowania ciąży w czystszy, prostszy i łatwiejszy sposób i jest od dawna oczekiwanym osiągnięciem na rynku testów ciążowych

Firma Salignostics powstała w 2016 r. i od tego czasu prężnie się rozwija. Wystąpiła już do FDA o zezwolenie na sprzedaż testu w Stanach Zjednoczonych, które to docelowo mają być głównym odbiorcą tego produktu. Trwają także starania do wprowadzenie SaliStick na rynek europejski. Test ma docelowo pozostać w cenie zbliżonej do klasycznych testów paskowych analizujących obecność hCG w moczu.