Test rodzynka: Prosty sposób pozwala przewidzieć wyniki dziecka w szkolne

Rodzynek i plastikowy kubek – te proste akcesoria pozwalają oszacować, jakie wyniki w szkole osiągną dzieci za kilka lat.

Naukowcy Wielkiej Brytania wykazali, że prosta zabawa z suszonym winogronem i nieprzezroczystym, plastikowym kubkiem pozwala sprawdzić, jak 20-miesięczne dzieci potrafią kontrolować impulsy. To z kolei przekłada się na regulowanie uwagi i uczenie się w trakcie wczesnej nauki szkolnej.

Badanie pokazało, że przedwcześnie urodzone dzieci mają większe trudności z kontrolowaniem impulsów i gorzej radzą sobie z nauką niż maluchy, które przyszły na świat we właściwym terminie.

Eksperyment przeprowadzono w Niemczech w ramach Bavarian Longitudinal Study, którego początki sięgają 1985 r. Wobec 558 20-miesięcznych dzieci urodzonych pomiędzy 25. a 41. tygodniem ciąży zastosowano test rodzynka, tzn. kładziono w zasięgu ich ręki rodzynek, przykrywano go plastikowym kubkiem i po trzech wstępnych próbach nakazywano powstrzymać się od dotykania i jedzenia suszonego owocu przez 60 sekund.

Po upływie siedmiu lat ponownie wzięto badane dzieci pod lupę i tym razem sprawdzono, jak radzą sobie one w szkole. Ich poziom regulacji uwagi oraz osiągnięcia w zakresie matematyki, czytania i pisania zostały ocenione na podstawie wystandaryzowanych testów oraz deklaracji psychologów i pediatrów.

Okazało się, że maluchy, które w wieku 20-miesięcy nie potrafiły powstrzymać się od pochwycenia rodzynka przed upływem wymaganego czasu, w wieku 8 lat nadal miały problemy z regulacją uwagi i gorzej radziły sobie w szkole. Było to szczególnie widoczne w przypadku dzieci zaliczanych do wcześniaków (urodzonych pomiędzy 25. a 38. tygodniem ciąży), które miały największe trudności z opanowaniem własnych impulsów.

„Prosty, 5-minutowy test stanowi nowe, obiecujące narzędzie, które można wykorzystać do określenia poziomu regulacji uwagi i przyszłych osiągnięć szkolnych u dzieci urodzonych przedwcześnie lub w terminie” – komentuje jeden z badaczy prof. Dieter Wolke.

Na podobnej zasadzie skonstruowany był Test Marshmallow opracowany na początku lat 70. na Uniwersytecie Stanforda. Czytaj także: Wystarczy poczęstować przedszkolaka słodyczami, by przewidzieć, jak w przyszłości będzie sobie radzić w szkole, w pracy i w miłości!